Aktualizace Windows 8.1 vyjde vstříc tradičnímu ovládání klávesnicí a myší

Microsoft chce s novou aktualizací Windows usnadnit klasické ovládání a zeštíhlit systém tak, aby šel používat na levnějších tabletech.

Aktualizace Windows 8.1 vyjde vstříc tradičnímu ovládání klávesnicí a myšíMicrosoft potvrdil, že jarní aktualizace operačního systému Windows 8.1 přinese více nástrojů pro uživatele, kteří používají myš a klávesnici.

Aktualizaci oznámil Joe Belfiore, mananžer Microsoftu zodpovědný za uživatelskou zkušenost s Windows 8 a Windows Phone, na tiskové konferenci během setkání Mobile World Congress. Nová verze zatím nemá jméno a známé zatím není ani datum vydání.

Připravujeme vylepšení uživatelského rozhraní, která přirozeně spojí dotykové a tradiční ovládání. Možnosti dotyku chceme zachovat na současné úrovni, ale zároveň chceme usnadnit ovládání systému pro uživatele s myší a klávesnicí,“ uvedl Joe Belfiore.

Microsoft neustupuje

Změny by podle PCWorldu mohly zahrnovat přidání ikon vyhledávání, napájení a nastavení do Start menu, nová možnost spustit Metro aplikace z lišty nebo přidání menu na pravé tlačíko myši, které by zavřelo aplikaci a vrátilo uživatele na úvodní obrazovku.

Zároveň by „Update 1“ mohl obsahovat automatické spuštění do pracovní plochy u nedotykových zařízení, což bylo často interpretováno jako ústup Microsoftu od strategie prosazování dotykového rozhraní.

Společnosti se taková interpretaci z pochopitelných důvodů nelíbí a Joe Belfiore zdůraznil, že Microsoft „miluje a věří v dotyk“.

Jisté však je, že krok vstříc tradičnímu ovládání je odpovědí na poptávku ze strany uživatelů. Windows 8 byly přijaty vlažně a nová aktualizace s sebou logicky musí nést ambici zlepšit uživatelské přijetí „nového“ systému.

Windows musí zhubnout

Microsoft chce dostat svůj systém do prostředí levnějších tabletů, kde však číhá silná konkurence Androidu. Otázku nákladů chce firma zřejmě vyřešit radikálním snížením ceny OEM licencí, avšak stále zde zůstává ryze technický problém v podobě systémových požadavků.

Současné Windows 8.1 potřebují k chodu 1 GB (32-bitová verze) nebo 2 GB (64-bitová verze) RAM a přibližně 27 GB prostoru na disku, což může být problém zejména u tabletů.

Aktualizovaná verze by se podle Joea Belfioreho měla vejít do 1 GB RAM a 16 GB na disku. Takové zeštíhlení by jistě pomohlo proniknout na levnější zařízení, otázkou však zůstává, jak toho Microsoft docílí.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře