Aktualizace Windows 10 obohatí systém o linuxový příkazový řádek Bash

Spolupráce Microsoftu s tvůrcem distribuce Ubuntu přinese Linux přímo do Windows 10 a umožní vývojářům pracovat s nástroji, na které jsou zvyklí.

Aktualizace Windows 10 obohatí systém o linuxový příkazový řádek BashMicrosoft na své konferenci Build oznámil překvapivou zprávu – v rámci nadcházející aktualizace Anniversary Update se ve Windows 10 objeví linuxový příkazový řádek Bash. Přidání Bashe je výsledkem spolupráce Microsoftu se společnosti Canonical, která stojí za populární distribucí Linuxu Ubuntu.

Nepůjde přitom o virtuální Linux nebo emulátor – Bash bude zabudovaný přímo do Windows 10 a má vývojářům umožnit pracovat tak, jak jsou zvyklí, a za pomoci nástrojů, na které jsou zvyklí.

Námluvy Microsoftu s Linuxem trvají již nějakou dobu – připomeňme například přidání řešení od Red Hatu do nabídky cloudových služeb Azure – a oznámí o přidání Bashe vypovídá o tom, že to Microsoft myslí vážně.

Je to skutečný obraz Linuxu běžící v rámci Windows a nabízející všechny linuxové nástroje jako awk, sed, grep, vi, a další. Můžete si stáhnout další nástroje jako Ruby, Redis, Emacs a mnoho dalších. Je to skvělé pro vývojáře, kteří používají různé nástroje, stejně jako já,“ napsal na svém blogu vývojář Microsoftu Scott Hanselman.

Bash bude dostupný po uvolnění zmíněné velké aktualizace, k němuž má dojít během letošního léta, nejspíše okolo 29. 7. Uživatel, který bude chtít příkazový řádek použít, si bude muset aktivovat vývojářský mód systému.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře