Addeco: Česká republika je nejoblíbenější zemí pro outsourcing IT služeb v regionu

V České republice pracuje v IT přes 75 000 zaměstnanců pro více než 200 zahraničních firem převážně z Evropy, Afriky a Blízkého Východu. IT služby v tuzemsku nejčastěji outsourcují průmyslové firmy, nejvíce poptávanými zaměstnanci jsou programátoři.

Addeco: Česká republika je nejoblíbenější zemí pro outsourcing IT služeb v regionuPodle studie Adecco Group zaměřené na postup čtvrté průmyslové revoluce jsou Česká republika společně s Polskem nejvyspělejšími a nejoblíbenějšími destinacemi mezi zeměmi střední a východní Evropy (CEE) pro outsourcing v oblasti IT.

Stabilní prostředí, bezpečnost a dobrá angličtina 

Zahraniční firmy si u nás cení především vyspělosti právního systému, politické stability, infrastruktury, vzdělávacího systému a datové bezpečnosti,“ shrnul závěry studie Ondřej Wysoglad, ředitel Adecco ČR a SK.

Firmy podle studie rovněž pozitivně hodnotí jazykovou vybavenost absolventů vysokých škol, kdy angličtinu ovládá 85 % z nich. Nejčastěji se v ČR outsourcují služby datových center, tvorba a údržba počítačových sítí a správa uživatelských produktů.

Nejvýznamnějším zadavatelem jsou zahraniční firmy podnikající v oblasti průmyslu (20 %), následované mediálními a komunikačními firmami (18 %) a společnostmi z oblasti bankovnictví (18 %).

Trh je nasycený, potenciál však má Ostrava

Studie dále ukázala, že nejžádanější jsou v zemích CEE programátoři. Ti na trhu práce představují 26 % všech IT expertů. Následují pracovníci technické podpory tvořící 13 % pracovního trhu IT a projektoví manažeři představující 12 % IT odborníků.

Adecco předpokládá, že trh outsourcovaných IT služeb v České republice poroste do roku 2021 o 3,7 % ročně. V porovnání s jinými státy v regionu se ovšem jedná o relativně nízké číslo. Tuzemský trh je totiž podle Addeco Group již téměř nasycený.

Další rozvoj tradičních IT center, jako jsou Praha a Brno, brzdí nedostatek pracovních sil a rychle se zvyšující mzdové náklady. Významný potenciál k dalšímu růstu má ale stále ještě Ostrava,“ dodal Ondřej Wysoglad.

Zdroj: Adecco Group
Úvodní foto: Tatiana Shepeleva @fotolia.com

Komentáře