Acamar: ČR zůstává oblíbenou lokací pro vývojová centra, chybí však tisíce odborníků

I když zahraniční firmy s oblibou otvírají svá vývojová centra v České republice, v poslední době narážejí na nedostatek expertů. Počet absolventů českých technický škol totiž stále klesá a situaci navíc komplikuje rostoucí fluktuace.

Acamar: ČR zůstává oblíbenou lokací pro vývojová centra, chybí však tisíce odborníkůPodle společnosti Acamar, která se specializuje na pomoc velkým firmám s plánováním a zdroji pro výzkum a vývoj, na českém trhu v současnosti schází 4000 programátorů v oblasti R&D, což představuje ohrožení pro celou řadu projektů.

Největší hlad podle Acamaru je a v nejbližší budoucnosti také bude po specialistech na internet věcí (IoT), umělou inteligenci (AI) a „chytré“ technologie. Poptávka zároveň roste i po lidech se znalostmi hardwaru a embedded programování.

Noví nepřichází, současní jsou přelétaví

Acamar uvádí, že s ohledem na demografické faktory nelze očekávat, že by v brzké době nastal příliv čerstvých IT absolventů. Naopak jich má být ještě méně než v předchozích letech. Situaci v oboru IT pak ještě více prohlubuje fluktuace pracovních sil.

Průměrná fluktuace se pohybuje okolo 15 %, v některých firmách je však často přes 20 %. Pokud firma roste třeba jen o skromných 10 % ročně, tak to při týmu o velikosti 100 lidí znamená nabrat 30 expertů ročně,“ varuje ředitel Acamaru Illya Pavlov.

Variant, jak čelit nedostatku lidí, je více. R&D centra si mohou na dílčí úseky najít subdodavatele nebo dané oblasti řešit formou outsourcingu. Pokud však chtějí uchovat vývoj pod vlastní střechou, musí se poohlédnout po expertech ze zahraničí,“ dodal Pavlov.

Zdroj: Acamar

Úvodní foto: Intel

Komentáře