Nový prémiový plán Office 365 je o 59 % dražší než dosud nejdražší balíček

Analytici reagují na nový plán Office 365 E5 výhradami vůči ceně, ale i chválou rozšířených možností hlasové komunikace, díky nimž by se plán mohl stát atraktivním pro malé a střední podniky.

Nový prémiový plán Office 365 je o 59 % dražší  než dosud nejdražší balíčekMicrosoft představil nový prémiový podnikový plán Office 365 s označením E5. Tato novinka, která nabízí pokročilé možnosti v oblasti hlasové komunikace, je v současnosti nejdražším plánem kancelářské sady s cenou 35 dolarů měsíčně na uživatele. To je o 59 % vyšší částka, než kolik stál dosavadní nejdražší balíček.

Microsoft se netají tím, že od E5 čeká velké věci. Šéf společnosti Satya Nadella uvedl, že se v novém plánu skrývá potenciál ve výši 50 miliard dolarů, o které by se mohly rozšířit příjmy Microsoftu z Office 365. CFO Amy Hoodová výslovně hovořila o tom, že E5 přinese vyšší marže a nabídne řadu příležitostí ke zvýšení příjmů.

Hlasová komunikace (hlavně) pro SMB

Reakce analytiků a komentátorů jsou smíšené. Někteří považují E5 za dobrou nabídku, která zaujme zejména malé a střední podniky, jiní však považují cenu balíčku za příliš vysokou a nečekají, že se nový plán stane jakkoliv významnou součástí portfolia Office 365.

Pro malé firmy to představuje snadnou cestu k podnikové komunikaci se vším potřebným v jednom balíčku,“ uvedl analytik Andrew Snodgrass z Directions on Microsoft s tím, že cena sady E5 je v pořádku.

S tím ovšem nesouhlasí Paul DeGroot z Pica Communications: „Je to drahé,“ okomentoval cenu nového balíčku. „Hlavní rozdíl mezi E4 a E5 je ten, že E5 funguje – alespoň podle Microsoftu – ale vzhledem k dosavadním zkušenostem s hlasovou komunikací od Microsoftu to rozhodně není jisté.“

Upgrade, nebo downgrade?

DeGrootem zmíněný plán E4 byl do uvedení E5 nejvyšší podnikovou sadou, kterou Microsoft nabízel, a to s podstatně příznivější cenou 22 dolarů měsíčně na uživatele. Na rozdíl od nového E5 v tomto plánu chybí pokročilé bezpečnostní funkce, analytické nástroje a některé funkce hlasové komunikace.

Plán E4 nyní čeká v polovině roku 2016 zánik a zákazníci budou muset přejít na nový (a o více než polovinu dražší) E5 nebo se uskromnit a pořídit si nižší plán E3 (detailní rozdíly mezi oběma plány najdete na webu Office 365).

Wes Miller, další analytik z Directions on Microsoft, vyzdvihl nové možnosti hlasové komunikace. Podniky si dosud obvykle pořizovaly plán E3 kvůli sadě Office a k tomu si dokupovaly řešení třetí strany pro hovory a konference. To by se mohlo s příchodem E5 změnit.

Právě to, že si podniky kupovaly řešení třetích stran, je důvodem, proč si Millerův kolega Andrew Snodgrass myslí, že nový plán osloví zejména malé a střední podniky. Microsoft podle něj bude jen s obtížemi přesvědčovat velké firmy, aby se zbavily svých řešení za miliony dolarů a přešly na cloudovou alternativu.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: Microsoft

Komentáře