IDC: Poptávka spotřebitelů po tiskárnách ve střední a východní Evropě stále slábne

Analytická společnost IDC zveřejnila průzkum trhu tiskáren v regionu střední a východní Evropy. Výsledky bohužel nejsou příliš pozitivní.

IDC: Poptávka spotřebitelů po tiskárnách ve střední a východní Evropě stále slábneV druhém čtvrtletí letošního roku se podle IDC prodalo ve střední a východní Evropě celkem 1 696 000 tiskových zařízení. Meziročně tak jde o pokles 10,3 %.

„Pokračující pokles trhu v regionu CEE je způsoben zejména slabou poptávkou spotřebitelů, za kterou nese vinu nejistá ekonomická situace a vysoká nezaměstnanost,“ říká Mitri Roufka z IDC.

Podíl na celkovém poklesu má Rusko, které je největším východním trhem. Rusko začíná podle analytiků vykazovat známky ekonomické recese a prodej laserových tiskáren klesl v tomto regionu ve druhém čtvrtletí letošního roku o 14,3 %.

Z trhu přicházejí i dobré zprávy. Poptávka firem po laserových zařízeních zůstává v regionu CEE silná. Mírný pokles tohoto segmentu v první polovině letošního roku o 3,8 % způsobil zejména ruský trh a ekonomické výsledky regionu. Mitri Roufka tak vyvrací teorie o vymírání tiskového trhu a nahrazování tisku tablety.

Konkurence na trhu tiskových zařízení podle IDC stále roste. Koncoví uživatelé hledají cestu k redukci tiskových nákladů a zvýšení efektivity tisku. Nahrazují tak jednoúčelová a pomalá zařízení moderními multifunkcemi či rychlejšími zařízeními s nižšími TCO (náklady na vlastnictví). Častěji také nakupují neoriginální spotřební materiál, což je podle IDC trnem v oku všech výrobců tiskáren.

Vývoj výsledků trhu tiskových zařízevní v odbobí 1Q 2012 až 2Q 2013

Úvodní foto: Canon

Komentáře