IDC: Český trh IT služeb bude pokračovat v mírném růstu

Trh si má v příštích letech udržet podobné tempo jako v roce 2014, kdy vyrostl o 2,2 %. Změní se však přístup podnikových zákazníků a tradiční poskytovatelé budou čelit tlaku ze strany nových dravějších konkurentů.

IDC: Český trh IT služeb bude pokračovat v mírném růstuPodle zprávy společnosti IDC se hodnota českého trhu IT služeb v roce 2014 zvedla o 2,2 % na 1,7 miliardy dolarů. V nadcházejících letech má toto tempo růstu pokračovat, ale velcí dodavatelé a integrátoři IT služeb budou podle analytiků muset čelit novým výzvám.

Kromě formy dodávek půjde především o malé a dynamické společnosti, které nabízejí a budou nabízet inovativní řešení. IDC ve své studii současně konstatuje, že v posledních několika letech pokračuje trend snižování výdajů na základní IT služby (HW/SW podpora a instalace) formou tlaku na dodavatele a zvýšenou konkurencí.

Třetí platforma mění způsoby dodávání služeb

Na druhou stranu však rostou výdaje z IT rozpočtů na služby poskytované z komerčních datacenter a dále na konzultace/IT audity vedoucí k optimalizaci a racionalizaci správy IT, které často zahrnují alternativní modely IT dodávek formou služby, tedy formou cloudu, komerčního datacentra nebo dílčího outsourcingu.

Tato změna je způsobená změnou myšlení a fungování společností, kdy IT oddělení mění svoji roli pouhého dodavatele základní IT utility a stává se partnerem pro transformaci a optimalizaci společnosti. Proto si uvolňuje ruce od věcí, které lze dodávat formou služby a které neohrožují kompetetivní výhody společnosti, “ uvedl analytik Libor Dvořák z IDC CEMA.

IDC dále podotýká, že trhem IT služeb hýbou změny. Komerční firmy se musí rozhodovat rychle a přizpůsobit svou nabídku novému očekávání svých zákazníků, a proto hledají řešení. Jako účinný nástroj pro řešení nových úkolů se podle analytiků ukazují investice do technologií tzv. třetí Platformy (cloud, mobilní řešení, analytika a sociální média).

IDC upozorňuje, že tyto změny nevyhnutelně vytvářejí příznivé podmínky na trhu služeb a poskytují prostor pro vstup nových hráčů, malých společností, které nabízejí inovativní, často specializované řešení dodávané pomocí cloudu.

Nové prostředí bude podle IDC velkou výzvou pro tradiční poskytovatele technologií a velké integrátory, především kvůli tomu, že více než zkušenosti a osvědčené řešení, budou brány v úvahu funkčnost a model dodávky.

Zdroj: IDCKomentáře