Gemius: Windows 8 drží v ČR stále minoritní podíl

Monitoring společnosti Gemius přinesl data o používaných operačních systémech skrz přístup jejich uživatelů na internet.

Gemius: Windows 8 drží v ČR stále minoritní podílPodle monitoringu gemiusTraffic jsou Windows 7 nejpoužívanějším operačním systémem v regionu Višegrádské čtyřky a Pobaltí. V České republice z něj pochází téměř polovina všech zobrazení stránek. Data ukazují i skutečnost, že Windows 8 jsou na vzestupu - v ČR generují již 6 % zobrazení stránek.

"Sedmičky" na výsluní

Ze systému Windows 7 pochází v České republice 48 % zobrazení intenetových stránek a jeho popularita roste na úkor starších verzí systému, tj. Windows XP a Vista. Podobná situace je také na jiných zkoumaných středo- a východoevropských trzích.

Windows 7 v České republice mezi operačními systémy vedou již od července 2012, kdy poprvé vygenerovaly více zobrazení než Windows XP. Ty klesly z 90 % v roce 2007 and dnešních necelých 28 %.

V České republice podle Gemiusu roste i počet zobrazení generovaných z nejnovějších Windows 8, které byly uvedeny v říjnu 2013. V průběhu prvního roku od jejich zavedení se podíl zobrazení stránek generovaných z Windows 8 vyšplhal na necelých 6 % a podobný počet zobrazení (4‒6 %) generuje také na jiných trzích v regionu.

Android sahá po stříbru

Situace na Slovensku je na první pohled podobná, při bližší prozkoumání jsou zde však rozdíly. Windows 7 zde sice také vítězí, ovšem s „pouhými“ 41 % (nejnižší podíl ze sledovaných zemí) a jejich podíl na rozdíl od ČR (a i ostatních zemí v regionu) klesá.

Kruhové grafy v infografice (viz níže) se dají použít i k odvození celkového podílu Windows na trhu. Je možno si všimnout, že na Slovensku je prázdná část, do níž spadají ostatní operační systémy, zdaleka největší ze všech sledovaných zemí.

Je to dáno masivní oblíbeností Androidu, který s podílem 17,8 % generuje třetí nejvyšší počet zobrazení a v následujícím kvartále se téměř jistě dostane na druhé místo před Windows XP. Pro srovnání – v ČR je Android s 5,9 % na čtvrtém místě.

Obr. 1 - Využití OS Windows v regionech V4 a Pobaltí

infografika

Data pochází z monitoringu internetového provozu gemiusTraffic.

Zdroj: Gemius, ChannelWorld
Úvodní foto: Microsoft (Blogging Windows)

Komentáře