Forrester: Globální IT trh letos vyroste o 6,5 %

Naplní-li se prognóza, půjde o zlepšení oproti loňsku. Ve srovnání se zlatou érou devadesátých a nultých let však růst zůstává nízký.

Forrester: Globální IT trh letos vyroste o 6,5 %Pokud se naplní prognóza společnosti Forrester Research, stoupnou v letošním roce globální výdaje na IT o 6,2 % na 2,22 bilionu dolarů. Ke zvýšení má přispět především zlepšující se situace celosvětové ekonomiky a rostoucí zájem o nové oblasti mobility a cloudu.

Pokud mají ve Forresteru pravdu, půjde o zlepšení oproti loňsku, kdy trh rostl o 1,6 %. Na příští rok je prognóza ještě optimističtější – až 8,1% růst.

Pořád je to ale hluboko pod dvoucifernými procenty růstu z éry devadesátých a nultých let,“ upozorňuje analytik Forresteru Andrew Bartes.

Je důležté dodat, že uváděná procenta jsou platná pro americký dolar. U něj se očekává pokles a růst v jiných měnách tak může být nižší, okolo 5,5 %.

Na vlně softwaru

Tempo růstu budou určovat spotřebitelé v USA, kteří se na celkové útratě mají podílet až z 40 %, částečně i díky rostoucí domáci ekonomice. Naopak Evropa se teprve vzpamatovává z dlouhé krize a země BRIC procházejí obdobím stagnace a přerušovaného růstu.

Podle Forresteru by se letos mělo nejvíce utrácet za software, a to až 568 miliard dolarů. Následovat má IT oursourcing (442 miliard), IT poradenské a integrační služby (421 miliard), počítačová technika (416 miliard) a komunikační vybavení (373 miliard dolarů).

Vedoucí postavení softwaru není překvapení, protože tato oblast v současnosti přináší nejvíce technologických inovací, ať jde o adopci cloudu v podobě SaaS a PaaS, chytrá zařízení, velká data, prediktivní analytické nástroje, procesní, mobilní nebo podnikové aplikace,“ uvádí zpráva Forresteru.

Na této vlně se podle analytiků mají vézt IT konzultanti, připraveni asistovat u implementace a užívání nového softwaru. Prodej on-premise softwaru má podle Forresteru zažít vyšší růst příští rok, stejně jako IT outsourcing. Růst má rovněž zájem o komunikační technologie.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © buchachon - Fotolia.com

Komentáře