Deset strategických technologických trendů pro rok 2014 podle Gartneru

Analytici společnosti Gartner na konferenci v americkém Orlandu odhalili 10 technologických trendů pro příští rok. Na co byste se měli podle Gartneru připravit?

Deset strategických technologických trendů pro rok 2014 podle GartneruZa strategické technologie považuje Gartner takové technologie, které budou mít v příštích třech letech významný vliv na firemní prostředí. Tím analytici myslí především změnu IT či business praktik, potřebu velkých investic či riziko při opožděné adopci dané technologie.

Prvním z jmenovaných trendů je diverzita mobilních zařízení a jejich management, což je spojeno s trendem BYOD (přinášení vlastních zařízení do firemního prostředí). Pro organizace je tato situace náročná jak z pohledu financí, tak IT.

Mobilní aplikace budou podle Gartneru nadále nabírat na významu, zatímco běžné aplikace budou upadat. Díky JavaScriptu a HTML5 se internetové prohlížeče brzy stanou hlavním prostředím pro firemní aplikace.

K internetu se připojuje stále více zařízení a již nejde jen o mobilní zařízení, ale také například auta a televize. Tento trend se nazývá Internet věcí a většina organizaci podle Gartneru zatím není připravena využít možností, které nabízí.

Velkou budoucnost přisuzují analytici také hybridnímu cloudu a IT ve smyslu poskytování služeb. Firmy by měly navrhovat privátní cloudy s možností budoucího přechodu na hybridní řešení a počítat také s budoucí integrací a spoluprací s dalšími systémy.

Důležitou roli bude hrát v příštích letech architektura klient-cloud. Klientem je v takovém případě aplikace běžící na zařízení připojeném k internetu a server je vlastně sada aplikaci hostovaná na škálovatelném cloudu. Cloud je kontrolním bodem systému a aplikace zpravidla běží na více klientských zařízení, a to buď jako nativní aplikace, nebo dnes stále častěji přímo v prohlížeči.

Přichází také éra osobního cloudu, kdy uživatelé budou využívat mnoho zařízení, ale žádné z nich nebude tím hlavním (ani klasické PC). Roli hlavního zařízení tak převezme osobní cloud, který bude dostupný ze všech zařízení.

K trendům řadí Gartner také softwarově definované technologie, které zajišťuji snadnější spolupráci různých služeb. Patří sem zejména softwarově definované sítě (SDN), softwarově definovaná data centra (SDDC), softwarově definované storage (SDS) a softwarově definovaná infrastruktura (SDI).

Velcí poskytovatelé cloudových služeb jako je Amazon a Google v podstatě znovu vytváří způsob, jakým jsou služby nabízeny. Pokud chtějí podniky udržet krok, měly by podle Gartneru napodobit architekturu, procesy a praktiky těchto velkých cloudových hráčů. Analytici nazývají tento typ firemního IT jako Web-Scale IT.

Do roku 2020 také podle Gartneru nastoupí éra chytrých strojů, jako jsou inteligentní osobní asistenti, chytří poradci (dnes třeba IBM Watson), pokročilé průmyslové systémy a veřejně dostupná autonomní vozidla (tj. vozidla, která se dokáží sama řídit). Chytré stroje budou podle analytiků největší změnou v historii IT.

Budoucnost přisuzuje Gartner také 3D tisku. V roce 2014 poroste podle analytiků prodej 3D tiskáren o 75 % a v roce 2015 se prodej podle odhadů ještě zdvojnásobí. Firmy již ztratily prvotní nedůvěru k této technologii a vnímají 3D tisk jako reálný a úsporný způsob pro tvorbu prototypů a kusovou výrobu.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © Dreaming Andy - Fotolia.com

Komentáře