Bezmála polovina Čechů cení data nad přístroj, tvrdí Kaspersky Lab

Společnost Kaspersky Lab zkoumala zkušenosti s malwarovými útoky a ochranou mobilních zařízení.

Bezmála polovina Čechů cení data nad přístroj, tvrdí Kaspersky LabVýzkum společnosti Kaspersky Lab ukázal, že necelá polovina českých uživatelů, přesněji 47 % respondentů, považuje data uložená v počítačí nebo jiném zařízení za cennější než zařízení samotné.

Z těch, co zažili malwarový útok na své zařízení, nebyla přesná polovina respondentů schopna zcela obnovit data a 55 % z nich přišlo nejméně o část velice cenných osobních dat či informací.

... a přesto je nechrání

Navzdory tomu odpovědělo 42 % dotázaných českých uživatelů, že na svém mobilním zařízení nepoužívá žádný bezpečnostní software.

Nějakou formu ochrany před kybernetickými útoky si na své tablety nainstalovalo pouze 58 % a na chytré telefony pouze 57 % dotázaných českých uživatelů. Zbytek spoléhá na bezpečnostní prvky integrované v jejich operačním systému nebo na své vlastní instinkty.

Počet útoků přitom roste. Kaspersky Lab uvádí, že v roce 2012 detekovala prostřednictvím svých služeb 35 tisíc vzorků útoků na operační systém Android, zatímco jen v první polovině 2013 už jich bylo 47 tisíc. Na Android údajně cílí 99 % útoků na mobilní zařízení.

Výzkumu se účastnilo 8 600 respondentů z 19 zemích světa, z toho 400 z České republiky.

Zdroj: Kaspersky Lab
Úvodní foto: © babimu - Fotolia.com

Komentáře