Záplavy v Thajsku tlačí ceny disků nahoru

Rozsáhlé povodně na území Thajska poškodily továrny řady výrobců pevných disků i jejich dodavatelů. AT Computers již informovalo partnery o navýšení cen. Je však růst cen oprávněný?

Záplavy v Thajsku tlačí ceny disků nahoruZáplavy v Thajsku tlačí ceny disků nahoru Foto: © Anthony Hall - Fotolia.comTovárny některých z největších výrobců pevných disků jako Western Digital či Toshiba byly zasaženy rozsáhlými záplavami na území Thajska.

Jak jsme vás již informovali, povodně přerušily také dodávky výrobců jednotlivých komponent. Thajsko se na celosvětové produkci pevných disků podílí téměř 25 %.

AT Computers již předalo partnerům informaci, že došlo k výraznému omezení až zastavení dodávek předních výrobců pevnách disků na prozatím neurčitou dobu.

V souvislosti s tím také došlo k výraznému navýšení cen na straně výrobců disků a tudíž i nutnému navýšení cen na straně dodavatelů, uvedl distributor.

Umělé nebo reálné navýšení cen?

Podle statistik cenového srovnávače Heureka.cz vzrostly za poslední týdny průměrné ceny 3,5" disků o 60 % a v některých případech i více než o 100 %.

Na druhou stranu server Pricewatch.com ani analytici společnosti iSupply zatím nezaregistrovali žádnou špičku v globálních spotových cenách na trhu pevných disků. To by také mohlo znamenat, že prudké zvýšení ceny představuje umělé a předběžné opatření distributorů proti vyprodání zásob, které neodpovídá skutečným cenám jejich nákupů.

Obnovení výroby může trvat až půl roku

Aktuálně ještě stále není zřejmé, kdy se podaří výrobu a dodávky pevných disků obnovit. Seagate již upravil odhad dodávek pro čtvrté čtvrtletí z 55 milionů na 40-50 milionů. Ačkoliv nemá na postiženém území továrny, dotkne se jej přerušení zásobování od dodavatelů komponent.

Western Digital musel kvůli záplavám zastavit produkci ve dvou závodech a předpokládá, že k obnovení plného provozu dojde nejdříve za 4-6 měsíců. Výroba WD v Thajsku představuje asi 60 % celkového výstupu výrobce. Seagate se tak zřejmě ve 4. kvartálu stane největším výrobcem HDD.

Zdroj: ChannelWorld, AT Computers, Digitimes
Foto: © Anthony Hall - Fotolia.com
Úvodní foto: © Anthony Hall - Fotolia.com

Komentáře