Zájem o netbooky může oživit jejich druhá generace

Intel hovoří o druhé generaci netbooků, která by měla znovu nastartovat zájem o tyto menší příbuzné klasických notebooků. Čím konkrétně by nové netbooky měly uživatele oslovovat?

Zájem o netbooky může oživit jejich druhá generaceZájem o netbooky může oživit jejich druhá generaceDny největší slávy mají netbooky momentálně za sebou. Zájem zákazníků klesl a výrobci hardwaru potvrzují, že na úkor netbooků raději napnou síly směrem k ultrabookům a tabletům.

Intel však věří, že zájem o netbooky může znovu nastartovat jejich druhá generace.

Netbooky druhé generace by se měly vyrábět o rozměrech v rozmezí 7“ až 12,1“. Ozdobou by měl být hladký povrch, výhodou nízká hmotnost. Některé modely by zákazníky mohly oslovit i nulovým provozním hlukem díky pasivnímu chlazení.

Konstrukčně by nové netbooky mohly nabídnout dotykové displeje, které po přetočení promění netbook v tablet. Takový model uvedl na trh v minulosti například Asus, ovšem s Windows 7. Nasazení Windows 8 s dotykovým prostředím Metro by mohlo netbooky této koncepce výrazně zatraktivnit.

Windows 8, Tizen od Intelu nebo Google Chrome OS

Kromě Windows 7 a později Windows 8 by nové netbooky mohly vsadit i na méně tradiční systémy. Intel pracuje na vlastním systému Tizen, který je pohrobkem systému MeeGo. Na něm svého času Intel spolupracoval s Nokií, když firmy spojily vývoj svých systémů Moblin (Intel) Maemo (Nokia). Nokia ale pak z projektu vycouvala a spřáhla se s Microsoftem a jeho systémem Windows Phone.

Vedle Windows 8 nebo třeba systému Tizen by některé netbooky mohly vsadit na Chrome OS, za nímž stojí Google. První komerční modely netbooků s tímto systémem se neprodávají nijak oslnivě, ale Google systému věří a nachází i další podporu u výrobců počítačů jako je třeba Samsung.

Netbooky by mohly dostat i nové funkce. Do jejich druhé generace by se mohla vrátit tradiční interní optická jednotka. Intel hovoří rovnou o Blu-ray 2.0. Dále by mohly nabídnout podporu FullHD rozlišení či možnost bezdrátového přenosu obrazu prostřednictvím technologie Intel Wi-Di.

Nové netbooky, které mají šanci výrazně obohatit nabídku přenosných počítačů, by se měly prodávat od 199 do 399 dolarů.

Zdroj: Fudzilla, ChannelWorldKomentáře