Pro řadu týmů IT podpory je Wi-Fi většinou něco jako black box. V případě potíží nezbývá, než se ponořit do nástrojů pro správu a hledat, proč konektivita drhne. Centrální správu se výrobci Wi-Fi snaží usnadnit nabídkou cloudově spravovaných Wi-Fi. Jak to řeší Mojo Networks?
„Mojo Cloud (provozuje se na platformě Amazon Web Services, pozn. redaktora) však proti svým konkurentům přináší jednoduchost, spolehlivost, zabezpečení a škálovatelnost při zachování funkcionalit podnikové sítě,“ shrnuje Václav Paur, technický ředitel společnosti VPGC, která je distributorem Mojo Networks.
Jednoduchá správa a kognitivní funkce
Administrátoři podle Václava Paura ocení zejména velmi snadnou centrální správu Wi-Fi. Je potřeba změnit globální konfiguraci, fyzicky lokalizovat zařízení, sledovat uživatele nebo zachytit a vizualizovat trasu packetů ze vzdálené lokace?
Vše lze udělat z jednoho místa. Vrstva centrálního managementu dovoluje monitorovat sítě z pohledu státu, měst, budov i koncových bodů. Zatímco datová vrstva dovoluje pružně nastavit, jak se data v síti přenášejí, řídicí vrstva zajišťuje funkcionality podnikové úrovně i pro distribuovaná prostředí a kognitivní vrstva automaticky detekuje potíže v síti na základě typického provozu a kategorizuje je někdy i dříve, než si jich všimnou samotní uživatelé.
Administrátor může také nastavit automatické testování, tj. simulaci spojení mezi dvěma a více AP, a tím monitorovat celkový stav systému od asociace, autentizace přes přiřazení IP adresy dostupnost brány a DNS, WAN latenci na vybrané servery, po VoIP kvalitu a propustnost přenosu dat.
Pokud se objeví komplikace, správce se to díky auto-packet-capture dozví dříve než uživatel v reálném provozu. Samoučící se reportovací nástroj sleduje více než 300 KPI, přičemž správci zobrazuje pouze nejkritičtější metriky výkonnosti sítě pro snadnější monitoring a řešení potíží.
„Díky tomu lze udržovat úroveň uživatelské zkušenosti a minimalizovat průměrný čas pro odstranění potíží v oblastech přístupu či výkonu sítě,“ dodává Václav Paur.
S cloudem bez obav
Mojo AP jsou zcela samostatné, takže při výpadku konektivity do cloudu nepřijde zákazník o žádnou z funkcionalit a bezdrátová síť může stále poskytovat připojení kritických aplikací.
Mojo Cloud obsahuje několik úrovní zabezpečení včetně silné kontroly přístupu, dvoufaktorové autentizace, pravidelného skenování a správy zranitelností, šifrování přenášených (TLS) a ostatních dat (EBS a S3) a ochrany osobních údajů PII. Bezpečnostní opatření nesou certifikace podle ISO 27 001, SSAE-15 SOC 2 typ II, PCI, FIPS 140-2 a Common Criteria.
Oproti architekturám využívajícím kontroléry má Mojo Cloud prakticky neomezené výpočetní a úložné zdroje, což v kontextu Wi-Fi otevírá nové možnosti aplikací v oblasti analýzy velkých dat, strojového učení a kognitivních výpočtů.
Single sign-on přihlášení, webová API a zabezpečené tunely pak usnadňují integraci Mojo Cloudu se systémy třetích stran.
AirTight WIPS a pokročilá bezpečnost
Mojo chrání před útoky svým AirTight Wireless Intrusion Prevention Systém (WIPS), který Gartner ohodnotil jako nejlepší ve všech šesti reportech MarketScope. Využívá patentovanou metodu „marker packet“, která rychle identifikuje a lokalizuje nebezpečná bezdrátová připojení k síti.
Zabezpečení dále pomáhají automatická detekce a klasifikace zařízení a vyhodnocování hrozeb. WIPS je vhodný k nasazení v retailu, finančních službách, zdravotnictví, vládních zařízeních a dalších, kde jej lze snadno přidat k jakékoliv existující WLAN infrastruktuře formou samostatných WIPS senzorů.
Nejnovější Mojo AP jsou vybaveny třetím rádiem, což umožňuje kontinuální skenování rádiového spektra, a tím rychlejší odhalení útočníků, podvržených nebo neoprávněně připojených cizích AP k síti.
Kompletní management Mojo platformy je kromě cloudu dostupný také ve variantě on-premise jako dedikovaný HW nebo VMware virtuální appliance, což je důležité pro vysoce zabezpečené instalace.
Aktuální promo
Na Wi-Fi Mojo Networks můžete získat 60% slevu na AP C-110 vč. 3leté licence a montážní sady.
Zdroj: VPGC