Výrobci procesorů bagatelizují dopady tabletů na prodej PC

Představitelé společností AMD a Intel tvrdí, že tablety nenahrazují PC, jsou komplementárními zařízeními. Postpočítačová éra podle nich zatím nenastala. Analytici tvrdí, že do roku 2015 získá 23 % trhu notebooků ARM.

Výrobci procesorů bagatelizují dopady tabletů na prodej PCVýrobci procesorů bagatelizují dopady tabletů na prodej PC. Foto: © Kitch Bain - Fotolia.comRostoucí zájem o tablety se promítl především na prodejích netbooků, které ve druhém čtvrtletí skončily pod očekáváním, uvedl Paul Otellini, výkonný ředitel společnosti Intel, v konferenčním hovoru.

Vedení AMD se shoduje v názoru, že tablety nijak výrazně nekanibalizují na prodejích PC. Výrobce vidí tablety spíše jako tržní příležitost, která je komplementární k počítačům.

AMD uvedlo svůj první čip pro tablety v červnu. Podle analytiků se výrobce zbytečně dlouho spoléhalna trh PC a nerozpoznal všas příležitost v tabletech.

Agentury Gartner i IDC nedávno reportovaly nízké nárůsty prodeje počítačů za druhé čtvrtletí, které byly částečně ovlivněny rostoucím prodejem tabletů. Podle IDC trh počítačů rostl meziročně o 2,6 %.

Podíl netbooků na celkových prodejích PC činil v druhém kvartálu 12 %. Vloni byl ve stejném čtvrtletí podíl 22%, uvedl David Daoud, ředitel výzkumu osobních počítačů v IDC. Intel po uveřejnění výsledků za fiskální rok 2011 snížil odhad meziročního růstu prodeje PC pro letošní rok z dvouciferného na 8 %.

Podle Davida Daouda však netbooky nikdy nebyly samostatnou produktovou kategorií, ale pouze cenovou hranicí. U tabletů se situace podle něj liší chybějící hardwarovou klávesnicí a neúplnou produktivitou všech aplikací.

ARM z tabletů do notebooků

Většina tabletů s operačními systémy iOS a Android se dodává s procesory ARM, které jsou považovány za energeticky účinnější než x86 čipy od AMD a Intelu. Oba tito výrobci proto nyní vyvíjejí rychlejší a energeticky úspornější procesory, které by mohly konkurovat ARMu na trhu tabletů.

Analytici IHS iSuppli tvrdí, že s příchodem Windows 8, které mají podporovat procesory ARM, tento výrobce v roce 2015 dodá čipy do 22,9 % notebooků. V roce 2012 přitom jeho podíl bude 3%.

V roce 2015 bude podle IHS 74 milionů dodaných notebooků osazených procesorem ARM. V příštím roce by se mělo jednat o 7,6 milionu notebooků. Na Computexu Tudor Brown, prezident společnosti ARM, prohlásil, že do konce roku 2015 chce dodávat procesory do více než poloviny všech tabletů, mini-notebooků a dalších mobilních PC.

Analytici předpokládají, že ARM uspěje především u levných notebooků a netbooků s cenou pod 700 dolarů. V těchto mobilních počítačích byly doposud osazovány především procesory série E od AMD, a Celeron M a Atom od Intelu.

Zdroj: IDG News Service, IHS iSuppli
Titulní foto: © Kitch Bain - Fotolia.com
Úvodní foto: © Kitch Bain - Fotolia.com

Komentáře