Virtualizujte se Synology DiskStation DS918+

Možná se tomuto titulku podivujete, ale vězte, že nejde o chybu. Společnost Synology se vrhla do proudu virtualizace a nabízí pro své diskové stanice nové využití (komerční příspěvek).

Virtualizujte se Synology DiskStation DS918+Každé virtuální prostředí vyžaduje především spolehlivé úložiště a to je doménou zařízení Synology. Pak již stačí dostatečný výpočetní výkon, zajistit redundanci zařízení a uživatele mohou uvažovat o seriozním komerčním nasazení. 

Synology nabízí v rámci svého operačního systému DSM aplikaci Virtual Machine Manager (VMM), díky níž se NAS promění v hostitele virtuálních počítačů, a model DiskStation DS918+ není výjimkou.

Pro seznámení a provoz nenáročných úloh je k dispozici verze zdarma a pro komerční nasazení, které odemyká některá omezení, je připravena verze PRO. Její cena pro 3 hostitelské NAS je příjemných 4 598 Kč za rok používání.

Pojďme se podívat, jak se v praxi může DiskStation DS918+ proměnit v základ vizualizovaného výpočetního prostředí. Úložiště je vybaveno 4 pozicemi pro pevné disky, dvěma sloty pro paměťové moduly a dvěma sloty pro SSD M.2 NVMe.

Pro rozšíření kapacity je možné zapojit další box pro 5 disků a tam zvýšit jejich maximum na 9. V případě provozu náročnějšího virtuálního prostředí je rozhodně rozumné uvažovat o discích SSD. Zejména v dnešní době, kdy jejich ceny již klesly na rozumnou úroveň.

O výpočetní výkon se stará Intel Celeron J3455 s taktem 1,5 až 2,3GHz. Na první pohled to nevypadá příliš přesvědčivě, ale procesor je vybaven čtyřmi jádry a podporou virtualizace. Navíc Synology pracuje s rozkládáním provozu do klastru, ale o tom až později.

U čeho se zastavím, jsou paměťové nároky virtuálních počítačů. Zde platí čím více – tím lépe. V našem případě jsme měli stanici vybavenou 4GB RAM a rozhodně je doporučování zvýšit její velikost na maximum, tedy až 8GB.

To postačí k provozu až 4 virtuálních PC. Pokud je potřeba uvažovat o náročnějším nasazení, například v rámci větší organizace, nabízí Synology úložiště podporující až 512GB RAM a podporující až 24 strojů. A opět, nezapomínejme na klastr. Spojením několika stanic Synology můžeme počty virtuálních PC dále zvyšovat.

V jednom klastru může operovat až 7 hostitelských úložišť. Maximální počet virtuálních počítačů na hostitele je 48 a je omezen systémovou pamětí. Tedy se dostáváme k maximu 336 virtuálních PC.

Práce s VMM je velmi intuitivní a jednoduchá. A i uživatel, který nemá s provozem virtuálního prostředí zkušenosti si během krátké chvíle práci s tímto nástrojem osvojí. Základem je vytvoření redundantního diskového úložiště na kterém se budou virtuální počítače ukládat.

V případě DS918+ je výhodné využít vyrovnávací paměť SSD M.2 NVMe která urychlí veškeré diskové operace. Pro vytvoření virtuálního PC je možné použít předvolby pro stroje s Windows, Linuxem nebo pro virtuální DSM. Je samozřejmě možné nastavit si parametry daného PC svobodně, podle potřeb. Pro import jsou podporovány virtuální disky formátu .ova

Následuje přiřazení daného virtuálního stroje hostiteli, na kterém může běžet. A zde se dostáváme k výše zmíněnému klastru. Jde o možnost v jedné síti provozovat několik NAS Synology, které se o běh těchto virtuálních PC podělí.

V případě bezplatné verze jsou to pouze 2 nody a pro vyšší počet je nutné zakoupit licenci pro 3 nebo 7 nodů. Tím se dostávám k velmi důležité funkci a tou je Vysoká dostupnost. Díky ní je zaručen bezpečný provoz daného virtuálního počítače i při výpadku nebo havárii některého z NAS serverů, které jsou součástí klastru.

Virtual Manager sám vyhodnotí nedostupnost daného uzlu a přepne provozovaný stroj na záložní uzel nebo provede migraci v případě nenadálé události na hostitelském NASu. Tím může být například výpadek napájení, síťového rozhraní, nebo výpadek ventilátoru.

Pro připojení virtuálních PC je možné využít virtuální síťový přepínač, který může zajistit rozdělování zátěže mezi dvěma fyzickými síťovými kartami, a nebo vytvoření VLAN. Na práci s diskovými soubory je vyhrazena část, která se jmenuje Bitová kopie.

V ní je možné skladovat soubory *.pat, *.iso, *.vmdk, *.vdi, *.vhd, *.vhdx, *.img a vytvářet z nich virtuální PC. Funkcí která nesmí chybět v žádném skutečném virtualizačním řešení je vytváření snímků a práce s nimi.

VMM v bezplatné verzi umožní vytvořit až 32 snímků, zatímco verze Pro až 255. Opět lze provádět zálohování buď lokálně a nebo vytvořené snímky replikovat na další z NASů. Ale toto je přesně vlastnost, která je placena.

Po zkušenostech s provozem několika virtuálních PC prostřednictvím DiskStation DS918+ nezbývá než vyjádřit Synology uznání za robustní, stabilní a v neposlední řadě i výkonné řešení.

V ceně NASu je tak možné provozovat s velmi dobrým poměrem cena/výkon spolehlivě a velmi snadno a přehledně virtuální platformu, která obstojí ve srovnání s ostatními řešeními ostřílených matadorů virtualizace.

Autor je IT manager společnosti IDG Czech Republic

Vyšlo v ChannelWorld 4/2018


Úvodní foto: Synology

Komentáře