Top IT trendy IDC pro rok 2013: Mobilní zařízení a cloud

Nejvýznamnější IT trendy pro rok 2013 jsou vám již známé – mobilita, cloud computing, sociální technologie a velká data. Nový rok však přináší nové výzvy.

Top IT trendy IDC pro rok 2013: Mobilní zařízení a cloudIDC uvádí, že v roce 2013 budou podniky hledat výrobce, kteří je vyvedou ze zastaralých roadmap vývoje a poskytnou jim skutečně konkurenceschopné produkty a služby.

Analytici IDC v předpovědi tvrdí, že celosvětové výdaje na IT v příštím roce přesáhnou 2,1 bilionu dolarů, vzrostou tedy meziročně o 5,7 %.

Největším motorem růstu bude mobilita: prodeje chytrých mobilních zařízení včetně smartphonů a tabletů porostou o 20 %, vygenerují 20 % všech IT tržeb a na celkovém růstu trhu IT se budou podílet z 57 %. Bez chytrých mobilních zařízení by trh rostl jen o 2,9 %, uvádí IDC.

Nárůst mobility povede k tomu, že mobilní zařízení předčí PC jako nástroj pro přístup k internetu. Počet lidí přistupujících na internet prostřednictvím počítače se v následujících čtyřech letech sníží na 15 milionů, zatímco počet mobilních uživatelů vzroste na 91 milionů.

Dalším motorem růstu odvětví jsou rozvíjející se trhy, kde IDC projektuje růst výdajů na IT o 8,8 % na 730 miliard dolarů. Celkem budou tzv. emerging markets tvořit 34 % celkových výdajů na IT. IDC říká, že rozvíjející se trhy dosáhnout dvakrát vyšší míry růstu než rozvinuté země.

Další trendy v IT pro rok 2013 podle IDC

Trh tabletů poroste minimálně o 42 % na více než 170 milionů prodaných kusů. Mini tablety s displeji menšími než 8 palců budou čítat až 60 % všech prodaných tabletů oproti 33 % v roce 2012.

Pokud mobilní platforma nezíská alespoň 50% zájem vývojářů pro vývoj aplikací, je její zánik na spadnutí. Ohroženými platformami jsou Microsoft, který doposud zaujal kolem 33 % vývojářů, a RIM, který drží asi 9 % zájmu vývojářů.

Pro následujících 20 měsíců IDC předpovídá akvizice v oblasti SaaS v celkové hodnotě 25 miliard dolarů. Za posledních 20 měsíců tvořila celková hodnota uskutečněných akvizic 17 miliard dolarů.

IDC předpovídá desetinásobný nárůst počtu odvětvově zaměřených platforem jako služeb (Paas), kterých bylo letos na trhu kolem 100. Více zeširoka zaměřené cloudové platformy, jako jsou Force.com od Salesforce.com, Microsoft Azure a Amazon Web Services, se začnou více komoditizovat.

Do roku 2016 budou výkonní pracovníci z byznysu rozhodovat o 80 % nových investic do IT. Při nejmenším v polovině případů budou hlavním decision makerem.

BYOD do BYOID (Bring your own ID) – IDC předpovídá, že „mnohem více podniků a výrobců bezpečnostního softwaru a služeb bude používat systémy správy identit pro Facebook, Google, Yahoo, Microsoft, a další spotřebitelské sociální sítě a cloudové služby jako nový základ pro ověřování identity ve firmách.“

Fúze a akvizice v oblasti velkých dat rozšíří produktová portfolia výrobců o prediktivní analýzy, analýzy textu a tzv. rich-médií.

Tržní podíly výrobců se změní

Výrobci SaaS (softwaru jako služby) v následujících třech letech podle IDC získají vedoucí postavení na minimálně jednom z hlavních trhů softwaru. Do roku 2015 se v serverech stane Amazon druhým nebo třetím největším výrobcem serverových/virtuálních strojů.

Dalším příkladem je oblast datových center, kde postavením na trhu zatřepou konvergované systémy a softwarově definované sítě (SDN). Trh SDN by do roku 2016 měl dosáhnout 3,6 miliardy dolarů a představovat tak 35 % ethernetových přepínačů v datových centrech.

Hlavní síťoví výrobci – Cisco, Juniper, Brocade a HP čelí masivnímu riziku a hlavním novým příležitostem získat vedoucí pozici v tom, co se stává radikálně novým síťovým prostředím,“ varuje IDC.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © atanas.dk - Fotolia.com

Komentáře