Symantec: trendy v bezpečnosti a ukládání dat pro rok 2011

Symantec, výrobce bezpečnostních řešení, představil trendy, které podle něj budou hýbat světem v oblasti bezpečnosti a ukládání dat v příštím roce. Připravte se, firmy budou stále více řešit bezpečnost mobilních zařízení, sociální média, cloud a virtualizaci.Trendy v bezpečnosti a ukládání dat 2011Množství chytrých telefonů mezi uživateli neustále roste. Analytici IDC odhadují, že do konce roku dojde k nárůstu prodejů nových chytrých telefonů o 55 % a Gartner uvádí, že mobilní telefony s připojením k internetu bude používat 1,2 miliardy lidí. To Symantec považuje za jeden z důvodu, proč si útočníci budou v roce 2011 vybírat právě mobilní zařízení a proč zaměstnanci připojující se do firemní sítě představují potenciální bezpečnostní riziko.

Spousta firem je přesvědčena, že informace a aplikace jsou v rámci jejich virtuální infrastruktury chráněny, ovšem řada IT administrátorů začne v roce 2011 čelit tvrdé realitě. Virtualizace sice snižuje náklady na servery, ale zároveň podle Symantecu zvyšuje náklady na správu a ukládání a bez plánu na ochranu těchto prostředí není možné plně využít návratnost investic.

(Ne)bezpečnost dat v sociálních sítích

Množství dat exponenciálně roste, a proto se budou muset IT administrátoři začít rozhodovat, která data jsou důležitá. V opačném případě výdaje na správu dat porostou.

Sociální média sice ve firemním prostředí přispívají k lepší komunikaci, produktivitě a budou nadále měnit způsob spolupráce, ale zároveň zvyšují náročnost na správu a ochranu dat. Proto firmy musí přijít na způsob jak chránit a spravovat tyto nestandardní aplikace a zajistit obnovu a prohledávání obchodních informací v těchto kanálech.

Datová centra a cloud

Prostředky pro správu budou omezené také v roce 2011, přičemž správci budou čelit inteligentnějším a cílenějším hrozbám, a tak budou muset volit strategický a inovativní přístup k řešení problémů. Vývoj softwaru se i v  příštím roce i nadále ponese ve znamení inovací a přinese nové modely (cloud computing, hostované služby a zařízení), které budou reagovat na potřeby zákazníků.

V následujícím roce dojde k výraznému rozvoji cloud computingu a firmy budou stále častěji přecházet na veřejný či soukromý cloud. Změn doznají také nástroje pro správu ukládání v tomto komplexním prostředí a pomohou administrátorům IT lépe pochopit a zachytit informace o nestrukturovaných datech.

Zdroj: SymantecKomentáře