Sony očekává za uplynulý fiskální rok ztrátu 6,4 miliardy dolarů

Sony oznámilo odhady finanční výsledků za uplynulý fiskální rok, který pro firmu nedopadl příliš dobře. Jaké jsou detaily?Sony zakončilo svůj fiskální rok 31. března a výrobce odhaduje, že ztráty dosáhnou 6,4 miliardy dolarů. Sony zakončilo svůj fiskální rok 31. 3. a výrobce odhaduje, že ztráty dosáhnou 6,4 miliardy dolarů. Pouze dva měsíce staré odhady přitom hovoří o ztrátě poloviční.

Náhlé zvýšení vysvětluje Sony velkými výdaji na jednorázové daně.  Předpověď  prodejů a provozního zisku tak zůstala stejná, nicméně v meziročním srovnání jde i tak o dramatický propad. Podrobné finanční výsledky chystá Sony oznámit tento měsíc.

Sony dlouho věřilo, že zvrátí ztráty z loňského roku a předpovídalo, že v červenci již dosáhne černých čísel. Nicméně firma nebyla schopna překonat sílící domácí měnu a neblahý dopad na výrobu měly i záplavy v Thajsku. Neúspěšný byl pro Sony také dlouho silný segment televizí, což vedlo k nedávné úpravě strategie a zastavení výroby vlastních LCD panelů.

Začínající fiskální rok vidí Sony pozitivně a chce dosáhnout zisku okolo 2,23 miliard dolarů. Nový CEO Kazuo Hirai se chce po restrukturalizací společnosti zaměřit na mobilní produkty a síťové služby.

Firmu opustí až 10 tisíc zaměstnanců

V rámci restrukturalizace chce Sony propustit až 10 tisíc zaměstnanců, což představuje přibližně 6 % pracovní síly. Snížení počtu pracovníků by se mělo týkat odvětví vývoje, výroby i managementu firmy. Bez potvrzení zdrojů o tom informoval japonské deník The Nikkei.

Přibližně polovinu pracovních míst „zruší“ Sony vyčleněním několika vedlejších divizí do samostatných firem. Od mateřské firmy by mělo být odděleno minimálně chemické oddělení a výroba malých a středních LDC panelů. Kde zruší Sony druhou polovinu pracovních míst, deník neupřesnil.

Tiskový mluvčí Sony zprávu nekomentoval a oficiální stanovisko představí firmy až na oficální tiskové konferenci v Tokiu.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře