Seagate zrychlí všechny desktopové disky Barracuda na 7200 rpm

Seagate oznámil, že všechny jeho pevné disky pro stolní počítače pod značkou Barracuda budou disponovat rychlostí 7 200 otáček za minutu. Se zelenými disky zřejmě skončí.

Seagate zrychlí všechny desktopové disky Barracuda na 7200 rpmSeagate končí s desktopovými disky s 5400 rpm Foto:  © Mikko Pitkänen - Fotolia.comStandardem pro celou produktovou řadu desktopových disků Barracuda bude rychlost 7 200 ot./min.

Odklon od pevných disků s rychlostí otáčení ploten 5 900 ot./min. je důsledkem přechodu na novou technologii hlav, která umožňuje společnosti Seagate vměstnat více dat na jednu plotnu při zachování rychlosti čtení i zápisu.

Seagate bude zároveň převádět svou řadu 3,5“ pevných disků Barracuda XT na hybridní technologii s využitím NAND flash pamětí obstarávajících cachování.

Nyní výrobce dodává hybridní disky v rámci řady Momentus XT, která nabízí nejvyšší kapacitu 500GB. Řada Barracuda XT zahrnuje i 3TB disky.

Konkrétní datum uvedení nových hybridních disků Barracuda XT výrobce nepotvrdil.

Konec zelených disků?

Nová technologie hlav také signalizuje ukončení řady „zelených“ disků Barracuda, které společnost prodává od roku 2009. U zelené LP (low power) série Seagate uvádí o 50 % nižší spotřebu než u starších disků s 7200 ot./min.

Ačkoliv vykazují disky Barracude LP podle Seagatu o přibližně 12 % nižší spotřebu energie než disky s 7 200 otáčkami za minutu, mají až o třetinu nižší rychlost. Úspora jde tedy na úkor výkonu.

Seagate oznámil také technologii OptiCache, která má zvýšit celkový výkon disků Barracuda až o 45 %. OptiCache je založen na novém dvoujádrovém procesoru a rychlejších DDR2 DRAM pamětech. Technologie umožňuje disku plné využití 64MB DRAM cache.

Zdroj: IDG News Service
Foto: © Mikko Pitkänen - Fotolia.com
Úvodní foto: © Mikko Pitkänen - Fotolia.com

Komentáře