RIM letos kvůli klesajícím tržbám nevydá BlackBerry 10

Společnost BlackBerry v posledním čtvrtletí vykázala ztrátu 518 milionů dolarů. Propustí 5 000 zaměstnanců a odkládá uvedení nové verze operačního systému.

RIM letos kvůli klesajícím tržbám nevydá BlackBerry 10RIM letos kvůli klesajícím tržbám nevydá BlackBerry 10Pod tlakem silné konkurence ze strany Googlu a Applu plánuje společnost Research In Motion řadu rozsáhlých změn, které se promítnou ve zpoždění nové verze operačního systému BlackBerry, snížení počtu prodávaných telefonů a výpovědi téměř třetiny zaměstnanců.

Původně bylo uvedení BlackBerry 10, hlavního upgradu mobilního OS, plánováno na konec roku 2012. Z důvodu zpoždění ve vývoji softwaru se však jeho uvedení posune na první čtvrtletí 2013, uvádí výrobce.

Zpoždění bylo oznámeno poté, co RIM zaznamenal silný pokles obratu a ztrátu ve čtvrtletí od března do května 2012. Obrat klesl meziročně ze 4,9 miliardy na 2,8 miliardy dolarů a čistá ztráta činila 518 milionů dolarů oproti zisku 695 milionů dolarů ve stejném období loňského roku.

RIM zároveň oznámil, že v rámci restrukturalizace propustí v následujících devíti měsících zhruba 5 000 ze 16 500 zaměstnanců.

RIM sníží počet modelů

Součástí změny zaměření je snížení počtu nabízených telefonů. To sníží náklady na výzkum, vývoj, marketing a prodej, uvedl Thorsten Heins, prezident a CEO společnosti RIM.

Dalším krokem bude poskytnutí licencí na operační systém BlackBerry dalším výrobců mobilních telefonů. Prodeje smartphonů BlackBerry za poslední čtvrtletí klesly téměř o polovinu na 7,8 milionu kusů.

Podle Caroliny Milanesi, analytičky společnosti Gartner, potřebuje RIM nové produkty, aby neztratil svou pozici v podnicích. S odložením uvedení nového systému totiž na trh přijdou Windows 8, ale také nový iPhone. Na druhou stranu Milanesi přiznává, že je rozumnější s uvedením počkat, než pustit na trh nestabilní systém a potopit platformu úplně.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře