Qualcomm kupuje Atheros za 3,1 miliardy dolarů

Výrobce čipů Qualcomm kupuje firmu Atheros Communications, zaměřenou na výrobu síťových řešení. Jaké jsou podrobnosti akvizice?Qualcomm kupuje Atheros za 3,1 miliardy dolarůČipy Atherosu najdete například v routerech, noteboocích, základních deskách a mobilních telefonech. Qualcomm zaplatí za akcie Atherosu přibližně 3,1 miliardy dolarů, tedy 45 dolarů na akcii. Správní rady již transakci schválily a měla by být dokončena během následujících šesti měsíců. Celý obchod ale musí schválit ještě regulační úřady a akcionáři Atherosu.

Qualcomm si od akvizice slibuje průnik na rostoucí trh smartphonů a tabletů. „Strategií Qualcommu je postupné integrování dalších technologií do mobilních zařízení, které by se tak měly stát hlavním způsobem, jak lidé komunikují a zároveň přistupují k obsahu,“ uvedl Paul Jacobs, předseda Qualcommu. Výrobce tak chce v podstatě změnit klasický mobilní telefon v zařízení, jehož prostřednictví bude možné komunikovat mnoha způsoby a zároveň nabídne výpočetní výkon pro další účely.

Další krok na rostoucí trh

Atherosu se v poslední době dařilo. Ve třetím fiskálním čtvrtletí, které skončilo 30. 9. 2010, zaznamenal obrat 247,1 milionu dolarů, což je o 58 % více jak za stejné období v krizovém roce 2009.  Čistý příjem činil 28,1 milionu a meziročně si tak výrobce polepšil o 27 %.  Nejlepších výsledků Atheros dosáhl za prvních devět měsíců roku 2010, kdy obrat vyrostl na 700 milionů dolarů a meziročně rostl o 96 %.

Pro Qualcomm se nejedná o první akvizici výrobce síťových čipů. Už v roce 2006 koupil firmu Airgo Networks, pionýra Wi-Fi standardu 802.11n a jeho integrace do mobilních zařízení.  Koupě Atherosu je tak dalším krokem k dosažení dlouhodobých cílů.

Craig Barratt, CEO Atherosu předpovídá pro další roky lepší spolupráci mobilních sítí nové generace a Wi-Fi. „Myslíme si, že významnou částí obchodních modelů operátorů se stane možnost přenosu dat a hlasu nejen po mobilní síti, ale také s využitím lokální Wi-Fi sítě. Tato schopnost bude pro sítě nové generace velmi důležitá,“ řekl Barratt.

Zdroj: ITChannelPlanet, IDG News serviceKomentáře