První Neo procesory AMD uvede na trh HP

Hewlett-Packard uvede na tuzemský trh nové ultra-tenké notebooky, které obsahují nový procesor Neo od AMD. Procesory disponují dvěma jádry a mají poskytnout až dvojnásobný výkon oproti svým předchůdcům. Seznamte se s nimi.Pavilion DV2Z bude pravděpodobně prvním modelm notebooku v Česku, ve kterém se objeví procesor NeoDva nové energeticky úsporné procesory Neo od společnosti Advanced Micro Device (AMD) se objevily na webové stránce výrobce počítačů Hewlett-Packard, čímž byly fakticky neoficiálně potvrzeny. HP tyto procesory nasadilo ve svých ultratenkých noteboocích.

Pocesory Neo jsou určeny pro ultratenké a lehké notebooky. Jejich segment se často vymezuje cenou mezi 599 a 999 dolary, tedy mezi 12 000 a 20 000 Kč a snaží se pokrýt mezeru mezi levnými netbooky a klasickými notebooky.

HP nové čipy nabízí v notebooku Pavillion DV2Z, který byl oficiálně představen minulý týden.

"Zmíněný notebook by se měl objevit i na českém trhu během tohoto účetního kvartálu," komentoval novinku pro ChannelWorld Petr Trešl, marketingový manažer divize osobních počítačů HP Česká republika a Slovensko. Účetní kvartál HP přitom končí v červenci.

První použitý procesor nese označení AMD Athlon Neo X2 L335 a jeho dvě jádra pracují na frekvenci 1,6 GHz. Disponuje 512 kB cache. Druhý procesor vychází z technologie Turion a jedná se o Turion Neo X2 L625. Běží rovněž na 1,6 GHz, avšak nabízí 1 MB L2 cache.

Podle HP jsou oba procesory velmi dobře vyvážené a nabízejí jak dostatek výkonu, tak energetické efektivity. Pavillion DV2Z je přitom následovníkem v lednu vypuštěného DV2 a má nabídnout především více procesorového a grafického výkonu oproti svému předchůdci.

Společnost AMD už se před časem rozhodla soustředit právě na segment ultratenkých notebooků. Ty nabízejí solidní mobilitu a výkon za přijatelnou cenu. Podle zástupců AMD jsou například netbooky příliš výkonnostně omezené a subnotebooky zase moc drahé.

Dvoujádrová Nea jsou pokračovateli svých jednojádrových předchůdců, které se objevily už v lednu. Podle AMD má být výkon novinek až dvojnásobný. Pravděpodobně se tak ale stane jen v aplikacích upravených na využití obou jader.

AMD se snaží v segmentu ultratenkých notebooků konkurovat Intelu, který se tu už také zabydluje a jeho energeticky úsporné procesory využívá například MSI nebo Lenovo.

Nové čipy mají těžit právě z oněch dvou jader. Jedno jádro se například bude starat o provoz textového editoru, zatímco druhé může nerušeně provádět antivirový scan. Jednojádrová Nea takto simultánně vykonávané akce velmi zpomalovaly.

Lze přepokládat, že se v Česku cena těchto notebooků přehoupne přes dvacet tisíc. Zatímco DV2Z s jednojádrovým procesorem Neo stojí 625 dolarů, tak s dvoujádrem přijde na 700 dolarů. Laptop má dvanáctipalcový displej a váží 1,7 kilogramu.

Autorizovanými distributory notebooků HP v Česku jsou AT Computers, eD system Czech a Tech Data Distribution. Na Slovensku se jedná o Asbis SK, AT Computers SK, eD system Slovakia a Tech Data Distribution SK.

 

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře