Oracle: HP platí Intelu, aby neukončil vývoj procesorů Itanium

Oracle vydal oznámení, kde tvrdí, že HP platí společnosti Intel za to, aby neukončila výrobu procesorů Itanium. HP to označilo za „zoufalou taktiku zdržování“.

Oracle: HP platí Intelu, aby neukončil vývoj procesorů ItaniumOracle: HP platí Intelu, aby neukončil ItaniumHewlett-Packard tajně uzavřel kontrakt se společností Intel, aby nadále vyráběla procesory Itanium, čímž by HP mohlo udržovat dojem, že „mrtvé mikroprocesory nadále žijí“, vydělávat na základně zákazníků uzamčených na platformě Itanium a odebírat byznys Sun serverům Oraclu, uvedla společnost Oracle v soudní žalobě.

Trh se nikdy nedozvěděl, že vývoj procesorů Itanium nadále pokračuje proto, že HP platí Intelu, aby jej udržoval, uvedl Oracle. Intel by jinak nezávislým podnikatelským rozhodnutím ukončil výrobu již před lety, dodala společnost.

HP učinilo prohlášení směrem k trhu ve smyslu, že závazek Intelu k Itaniu je jeho vlastní a založený na kalkulacích investic do procesorů, které mají budoucnost, říká Oracle v žalobě podané vrchnímu soudu státu Kalifornie v Santa Clara.

Oracle taktéž prohlašuje, že Hewlett-Packard trhu informaci utajuje, a přitom již dříve uveřejnil, že HP a Intel mají smluvní dohodu, podle které bude vývoj Itania pokračovat dalšími dvěma generacemi procesorů.

HP: pouze zoufalá taktika Oraclu

HP však tuto žalobu označilo za „zoufalou taktiku zdržování, jejímž cílem je ochromující nejistota na trhu“. Taktika podle něj vznikla, když v Oracle v březnu 2011 oznámil v rozporu se smlouvou, že „nebude nadále podporovat platformu HP Itanium“.

Blog AllThingsD patřící Wall Street Journal získal veřejnou redigovanou verzi žaloby. Intel sdělil, že není součástí soudního sporu a tudíž se k němu nebude vyjadřovat: „Intel nebude komentovat komerční dohody, které by mohl či nemohl mít se uzavřeny svými zákazníky.“

HP žalovalo Oracle v červnu kvůli jeho rozhodnutí ukončit vývoj softwaru pro procesory Itanium, které HP používá v high-endových serverech.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře