Oracle hlásí 18% růst zisku, prodej hardwaru je však slabý

Oracle se snaží zjemnit neúspěch v oblasti hardwaru, zdůrazňováním zaměření společnosti na specializované systémy.

Oracle hlásí 18% růst zisku, prodej hardwaru je však slabýOracle hlásí 18% růst zisku, prodej hardwaru je však slabýOracle oznámil, že čistý zisk za třetí fiskální čtvrtletí vzrostl meziročně na 2,5 miliardy dolarů, přičemž obrat rostl o 3 % na 9 miliard dolarů. Hardwarové systémy však zaznamenaly pokles tržeb o 16 % na 869 milionů dolarů.

Příjmy z nových softwarových licencí, které jsou považovány za klíčový ukazatel přístupu IT manažerů k novým projektům a výdajům, vzrostly o 7 % na 2,4 miliardy dolarů. V druhém čtvrtletí Oracle vykázal 2% růst těchto příjmů.

Spolu s hardwarovými výsledky zástupci společnosti utvrzují okolí, že Oracle nemá zájem konkurovat na komoditním trhu hardwaru a místo toho se zaměřuje na specializované systémy jako databázový stroj Exadata, jež přináší vyšší marže. „Tržby z námi navržených hardwarových systémů rostly o 139 % v tomto čtvrtletí a ve čtvrtém kvartálu chystáme rekordní úroveň,“ uvedl v prohlášení Mark Hurd, co-prezident společnosti Oracle.

Tržby z prodeje hardwaru by ve čtvrtém čtvrtletí mohly podle Safry Catzové dosáhnout 870 až 980 milionů dolarů.

Oracle se konkurence (ne)bojí

Oracle doufá, že nedávno uvedená nová generace Fusion Applications pomůže získat tržní podíl od konkurentů, jako je SAP.

Veřejný cloud Oraclu, který byl oznámen na konferenci OpenWorld v říjnu, bude dostupný ve čtvrtém čtvrtletí, uvedl Lary Ellison, výkonný ředitel společnosti. Nabídka bude zahrnovat Fussion Applicaionts, cloudovou verzi databáze Oracle, aplikační server WebLogic a sociální síť Oracle Social Network.

Cítíme, že jsme adresovali většinu nejvážnějších obav našich klientů kolem cloud computingu – bezpečnost,“ uvedl Ellison. „Salesforce.com neposkytuje takovou úroveň zabezpečení v jejich cloudu,“ dodal.

Ellison se dotknul také konkurenční in-memory databázové platformy HANA, u níž SAP od jejího uvedení vykázal výrazný růst prodeje. „Nemyslím si, že je SAP vybaven, aby s námi mohl soutěžit v byznysu databází,“ uvedl Ellison. „Tohle je naše klíčová kompetence, správa databází.

Mluvčí společnosti SAP na Ellisonova prohlášení reagoval takto: „Oracle nevidí v SAP HANA žádné ohrožení, přičemž strávil již 10 minut z 45minutové konference tím, že o tom mluvil. V tomto případě, činy říkají více než slova.

Zdroj: IDG News service
Úvodní foto: Foto: © Tomislav - Fotolia.com

Komentáře