Ohlédnutí za technologickými novinkami na CES 2013

Přinášíme vám pět novinek, které si odnášíme z letošní první velké konference spotřebních technologií, Consumer Electronic Show 2013.

Ohlédnutí za technologickými novinkami na CES 2013Z PC se stávají další zařízení s dotykovou obrazovkou

Na CES 2013 se ukázalo, že dotykový displej je připraven na vpád do tradičních výpočetních zařízení. Nejdříve přišlo oznámení na tiskové konferenci Intelu. Když Kirk Skaugen, general manager PC client group, ukazoval řadu konvertibilních, hybridních notebooků/tabletů, prohlásil, že toto dotykové ovládání bude Intel vyžadovat v každém zařízení čtvrté generace utrabooků.

V době tabletů sice spotřebitelé zcela neopustí PC, jak mnozí tvrdí, uvědomí si však výhody mobility a velkých displejů tabletů. Intel to respektuje a s novými požadavky podněcuje výrobce, aby uváděli více zařízení, které lze přeměňovat z notebooku na tablet.

Kromě toho se objevilo několik stolních počítačů s Windows 8, které mají integrované dotykové ovládání, aby uživatel mohl využít výhod nového rozhraní tohoto operačního systému. All-in-one počítače od Lenova a Toshiby nás přinášejí stále blíže k "post-myší éře".

Televize: Další zařízení připravené na inovace

Vyhnout se televizorům a televizním službám bylo minulý týden na CES skutečně těžké. Jedním z hlavních „buzz wordů“ bylo 4K, nebo ultra-high-definition TV, které řada lidí považuje za pokus odvětví vyhrabat se z nouze, se kterou se potýkají u 3D TV několik posledních let.

Jak označení napovídá, 4K UHDTV nabízí 4x vyšší rozlišení než 1080p, tedy konkrétně 3 840 x 2160 pixelů. Je to hodně a displeje s tímto rozlišením podávají působivý obraz. Nejnovější standard pro UHDTV, Rec 2020, dokáže produkovat barvy, které by na HDTV nebyly možné, což dělá z 4K displejů průlomovou záležitost.

Jestli to však stačí pro výrazné zvýšení prodejů, je jiná otázka. Pokud se spotřebitelé zdráhali nakupovat 3D TV i přesto, že stojí řady do kin na hlavní trháky ve 3D, nebudou stát fronty na televize s vysokým rozlišením. Je nepravděpodobné, že by lidé byli nespokojení se svými 1080p HD televizory. Získat zákazníky pro nákup 4K UHDTV by znamenalo je přesvědčit, že s jejich současnou televizí je něco špatně.

UHDTV Samsung S9000
Zdroj: PC World (US)

Na druhou stranu jsme na CES viděli několik průlomů v obsahu, které by mohly přitáhnout zájem milovníků televizorů. Smart TV s internetovými aplikacemi, jako jsou Netflix a fantasy football, nemohly přijít v lepší dobu. Haier představil smart TV s funkcí Roku Internet streaming, přičemž Hisense ukázal displej založený na Google TV, který přichází s vlastním oboustranným ovládáním. Jedna strana je vybavena s trackpadem a tlačítky pro Netflix a Live TV a druhá obsahuje qwerty klávesnici pro vyhledávání.

Jiní výrobci se pak zaměřili výhradně na poskytování televizního obsahu novými cestami. Hopper od Dish Networks, který zaznamenává obsah a přístupňuje jej na dalších televizorech v domácnosti, si na CES vysloužil řadu pozitivních recenzí. Ještě zajímavější byla zpráva, že Hopper bude kompatibilní s technologií Slingbox, která umožňuje vzdálený přístup k lokálnímu TV obsahu přes zařízení s OS Android a iOS.

Pokud posledních pět let byly ve středu inovačního zájmu mobilní telefony, zdá se, že nyní jejich štafetu přebírají televizory.

Řešení hlavolamu životnosti baterií

S rostoucí závislostí na mobilních zařízeních se z energie pro baterie stává komodita. Několik společností z různých odvětví představilo na CES řešení tohoto problému.

Tisková konference Intelu na ultrabooky obsahovala také oznámení, že příští generace procesorů pro ultrabooky sníží spotřebu na 7 wattů. Předchozí generace ultrabooků byla chválena za 15W spotřebu, takže pokles bude znamenat výrazný posun ve výdrži tabletů a notebooků při provozu na baterie.

Kryt iPhone PowerSkine ProWireless Power Consortium (WPC) se nyní zabývá standardem bezdrátového nabíjení Qi . Jakékoliv mobilní zařízení s technologií Qi je kompatibilní s bezdrátovým energetickým zdrojem s touto certifikací bez ohledu na to, kdo jej vyrobil.

To znamená, že můžeme očekávat bezdrátové nabíjení pro všechny smartphony na všech různých místech. Na CES byly k vidění obaly/kryty navržené pro bezdrátové nabíjení přes technologii Qi, které tuto funkci přinášely populárním smartphonům, jako je např. iPhone.

Z dalších výrobců tuto technologii například podporuje Toyota, která představila první auto, jehož středová konzole umožňuje bezdrátové nabíjení smartphonů. Přenos energie mezi dvěma mobilními zařízeními, z nichž jedno je vybité, pak ukázal Fulton Innovations.

Nebude trvat dlouho a se stejnými funkcemi se objeví i tablety. Bas Fransen, marketingový ředitel Convenient Power, uvedl, že práce na napájení středních zařízení se spotřebou do 15 wattů je téměř hotová.

Auta se transformují

Ne, Transformers se nestávají skutečností, alespoň zatím. Avšak interiér budoucích aut bude vypadat a fungovat zcela jinak, než jsme dnes zvyklí.

Několik automobilek včetně Fordu a GM ukázalo nové způsoby, jak jejich auta interagují se spotřebitelskými technologiemi – od vzdáleného přístupu ke dveřním zámkům po Bluetooth konektivitu se aplikacemi a obsahem smartphonů.

Potřeba vylepšení technologie v autech taktéž otevírá příležitosti pro hráče třetích stran. Livio Connect například představilo novou technologii, která ukazuje aplikace na dotykovém displeji na středovém panelu auta. Řidič tak může využívat například navigaci či hudební přehrávač, i když si zapomene telefon doma.

Aplikace běžící na displeji na středovém panelu automobilu
Zdroj: PCWorld (US)

Pak je tu fenomén automatického řízení bez řidiče. Toyota a Lexus ukazují, že se jejich auta již dokážou řídit sama. Do závodu o uvedení auta bez řidiče na silnice se zapojila každá větší automobilka, ale i Google.

Domovy jsou stále chytřejší

Na CES 2012 se objevilo mnoho různých společností, které soupeří o pozornost na trhu připojených domácností.

Stále více zařízení v domácnostech se připojuje k internetu pro vzdálený přístup. To může znamenat vzdálenou kontrolu zhasnutých světel nebo odpověď na nouzové hlášení bezpečnostního systému.

Lowe's home improvement představil produkty pro chytrou domácnost včetně monitoringu zvířat a zajištění komunikace se staršími nebo postiženými lidmi, kteří potřebují občasnou pomoc.

Trh technologií pro připojené domácnosti přilákal také pozornost startupů. Společnost Enado ukázala centralizované řešení správy pro různá zařízení v domácnosti připojená k internetu. Má tak usnadnit ovládání elektroniky, která by jinak každá vyžadovala svou vlastní aplikaci.

Chytré domácí spotřebiče Toshiba
Zdroj: IDGNS San Francisco

Tento trh se může v následujících letech velmi rozrůst především, pokud porostou ceny energií a lidé si uvědomí potenciál řešení pro chytrou správu energií v domácnostech.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: PCWorld (US)

Komentáře