Odhady dopadu zemětřesení na japonské výrobce

Poškození továren a energetické odstávky způsobené zemětřesením a tsunami v Japonsku se začínají negativně projevovat na tamním IT průmyslu. Kteří výrobci jsou postiženi a jaké dopady na dodávky lze očekávat?Odhady dopadu zemětřesení na japonské výrobce (foto: © baurka - Fotolia.com)Japonští výrobci začali sumarizovat rozsah devastace po silném zemětřesení a tsunami z pátku. Od pondělí již několik největších výrobců pozastavilo výrobu v některých továrnách.

Důvodů je několik. Některé továrny a jejich vybavení byly přímo poškozeny zemětřesením, jiné stojí v důsledku výpadků elektrického proudu. Výrobci, kteří by mohli pokračovat ve výrobě, zase čekají na nefungující dodavatelské řetězce.

Sony v pondělí zavřelo sedm ze svých továren. Závody společnosti Nec jsou pozastaveny kvůli nedostatečné dodávce elektřiny a vody. Hitachi zastavilo práce v šesti továrnách a Fujitsu uzavřelo deset fabrik. Canon pozastavil práce v osmi a Nikon ve čtyřech továrnách. Také závody dalších výrobců a dodavatelů v této oblasti jsou mimo provoz.

Mnoho společností zatím není schopno říct, kdy výrobu obnoví. Vzhledem k výpadku několika jaderných elektráren klesly dodávky elektřiny o 27 % a japonská vláda požádala výrobce, aby snížily další spotřebu.

Předběžný odhad dopadu na trh podle iSuppli

Podle analytické společnosti iSuppli se Japonsko v roce 2010 podílelo 13,9 % na celosvětových příjmech z elektronických zařízení (zahrnuje počítače, spotřební elektroniku, telekomunikace), které čítaly 1,6 bilionu dolarů.

Podíl japonské produkce na spotřební elektronice loni dosáhl 16,5 %. Největší podíl však připadá na výrobu polovodičů, které v roce 2010 představovaly v hodnotě pětinu celosvětového trhu. Ne všechna produkce však probíhá přímo v Japonsku.

Podle IHS iSupply hlavní dopad na výrobu polovodičů nebude mít přímo výroba, ale komplikace v rámci dodavatelského řetězce obecně. Dodavatelé se budou potýkat především s horším přístupem k materiálům a ztíženou dopravou. V důsledku lze v následujících dvou týdnech očekávat narušení dodávek polovodičů z Japonska.

Výroba LCD panelů, kterou v Japonsku zajišťuje např. Sharp, by neměla být dotčena. Potenciální problém vidí analytici v dodávkách hlavních komponent pro výrobu LCD. Z Japonska se totiž pro jejich produkci dováží sklo, barevné filtry, CCFL lampy a LED diody.

Zdroj: IDG News Service, IHS iSuppli
Foto: © baurka - Fotolia.comKomentáře