Obrazem z Computexu: Nositelné elektronice chybí inovace, konkurence roste

Chytré hodinky a fitness sledovací nástroje jsou stále hlavními představiteli trhu nositelné elektroniky. Computex pouze ukázal novou konkurenci bez větší inovace. Co se chystá uvidíte ve fotogalerii.

Obrazem z Computexu: Nositelné elektronice chybí inovace, konkurence rosteChytrý náramek společnosti Acer se přes Bluetooth připojuje k telefonu s Androidem. Tzv. Liquid Leap zprostředkovává skrze maličký displej notifikace a některé základní audio funkce telefonu. Chytrý náramek společnosti Acer se přes Bluetooth připojuje k telefonu s Androidem. Tzv. Liquid Leap zprostředkovává skrze maličký displej notifikace a některé základní audio funkce telefonu.

Computex je v roce 2014 plný nositelné elektroniky. Výrobci z Tchajwanu a Číny, kteří dříve jen stěží někoho zaujali, se letos předhánějí v získání pozornosti návštěvníků.

Důvod je nasnadě - optimistické předpovědi vývoje tohoto nového tržního segmentu, který předvídá v příštích letech dodávky desítek milionů nositelných zařízení. Trh chytrých náramků představoval v polovině roku 2013 kolem 1,6 milionu zařízení a do roku 2017 má podle Canalysu vzrůst na 45 milionů.

Pokud je to pravda, znamená to pro výrobce a jejich obchodní partnery velký nový byznys, ve kterém má každý možnost se stát lídrem, dokud se trh nezahltí.

Pokud však letošní Computex něco ukázal, bylo to nedostatek inovací. Vystavené produkty spadaly do všech variant chytrých hodinek s fitness trackerů. Co zaujalo IDG?

Acer Liquid Leap

Chytrý náramek společnosti Acer se přes Bluetooth připojuje k telefonu s Androidem. Tzv. Liquid Leap zprostředkovává skrze maličký displej notifikace a některé základní audio funkce telefonu. Současně slouží jako fitness tracker, má vestavěný krokoměr a měří ušlou vzdálenost a spálené kalorie. K dispozici by měl být ve 3. čtvrtletí avšak pouze jako bundle s telefonem Acer Liquid Jade (samostatný prodej Acer zvažuje podle zájmu).

Netronix Smartwatch

Tchajwanský výrobce Netronix vyvinul svoje první chytré hodinky, které používají 1,73“ černobílý dotykový  e-ink displej, což umožňuje jejich provoz na baterii mezi 4-6 dny. Hodinky dokážou zobrazovat příchozí zprávy a hovory přes Bluetooth připojení. Dostupné budou od srpna za cenu pod 100 dolarů.

Galapad S101

S101 od čínské společnosti Galapad je jedním z mála zařízení, které místo Androidu používají vlastní proprietární OS. Je vybaven funkcemi jako kalkukačka, přístup do kalendáře, zpráv a ovládání telefonu. Displej s úhlopříčkou 1,6“ disponuje rozlišením 240x240 pixelů. Společnost chystá také nový model s OS Android Wear.

AiQ Digital Clothing

Tchajwanská společnost AiQ Smart Clothing uvedla nové řešení – triko, které dokáže sledovat zdravotní znaky uživatele. Funguje na bázi vodivých vláken, které jsou vetkány do látky a dokážou tak sledovat srdeční tep. Napájeny jsou připojitelnou baterii, která současně dokáže nahrávat vzdáleně data do zařízení. Triko lze údajně vyprat až 200x. Výrobce chystá i další oblečení, jehož cena bude záviset na partnerech.

Guidercare Health Watch

Tchajwanský výrobce Guidercare uvádí zdravotnickou nositelnou elektroniku pro seniory. Angel Smart GF-800 vypadá jako jiné chytré hodinky, ale dokážou navíc sledovat zdravotní stav a lokaci uživatele. Data se vzdáleně nahrávají na smartphone pečovatele, který je může sledovat přes aplikaci. Zařízení bude stát pod 300 dolarů a uvedeno by mělo být ještě letos. Běží na Androidu a díky 3G umí telefonovat, nebo dávat znamení pečovateli.

Holux Heartrate monitor

Holux z Tchajwanu ukázal chytré hodinky sledující srdeční tep. Na spodní straně hodinek je optický senzor tepu, který dokáže fungovat 11 hodin. Hodinky jsou vodotěsné, váží 25 gramů a používají 1,26“ monochromatický displej. Ke smartphonů se připojují přes Bluetooth a dokážou zobrazovat notifikace. Dostupné by měly být letos.

Oaxis Fitness band

Oaxis ze Singapuru vyvinul chytrý náramek podporující fitness aktivity. Tzv. Star 21 se synchronizuje s mobilní aplikací, která se instaluje do smartphonů. Aplikace nastavuje uživateli cíle na 21 dní. Náramek umí zobrazovat čas v analogovém formátu. Celosvětově by měl být dostupný od července za 42 dolarů.

Kronoz Smartwatch

Švýcarský Kronoz již prodává několik modelů chytrých hodinek. Nové generace produktů ZeWatch 2 a ZeBracelet 2 budou uvedeny příští měsíc. Obě zařízení se ke smartphonu připojují přes Bluetooth a dokážou zobrazit příchozí hovory a zprávy. Fungují také jako krokoměr a měřič spálených kalorií.

Sonostar Smartwatch

Tchajwanský výrobce Sonostar chce nabízet vlastní nositelnou elektroniku nazvanou jednoduše SmartWatch, a to celosvětově přes on-line prodej. Zařízení má 1,73“ e-ink displej a vydrží kolem 3-5 dní na baterii. Zakřivený displej je dotykový. Součástí balení jsou i aplikace, které dokážou sledovat aktivitu uživatele. Umí se také synchronizovat s telefonem, upozorňovat uživatele na příchozí hovory a jiné zprávy. Zařízení bude stát 179 dolarů a dostupné by mělo být v půlce července.

Zdroj: IDG News Service
Galerie

Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře