Nižší prodeje PC zbrzdily růst obratu HP v prvním čtvrtletí

Společnost HP oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2011. Servery a síťové produkty si vedly dobře, hůře už dopadly prodeje PC a služeb. Kdy začne HP prodávat TouchPad s WebOS 3.0?Čisté příjmy společnosti HP ve výši 32,3 miliardy dolarů představují 4% meziroční nárůst Slabší výkon skupiny počítačů a služeb v prvním fiskálním čtvrtletí končícím 31. 1. 2011 donutil společnost Hewlett-Packard snížit odhady tržeb pro tento rok, což způsobilo 12% pokles akcií po ohlášení výsledků.

Pokud vyjdete z výsledků prvního čtvrtletí, je zřejmé, že v HP děláme spoustu věcí dobře. Je také jasné, že v určitých oblastech se potřebujeme zlepšit,“ uvedl Leo Apotheker, prezident a generální ředitel společnosti HP, v konferenčním hovoru.

Čisté příjmy společnosti ve výši 32,3 miliardy dolarů představují 4% meziroční nárůst jak ve vykázaných číslech, tak při přepočtení na konstantní měnu.

Rozředěný zisk na akcii podle principů GAAP činí 1,17 dolaru, což představuje 26% nárůst proti 0,93 dolaru na akcii v předchozím roce. Non-GAAP rozředěný zisk na akcii vzrostl meziročně o 27 % na 1,36 dolaru.

V Evropě, na Blízkém východě a v Africe se tržby udržely na stejné úrovni jako v předchozím roce. Po zohlednění účinků změn měnových kurzů vzrostly tržby v tomto regionu o 4 %.

Výsledky divizí a další výhled

Příjmy divize služeb společnosti HP klesly meziročně o 2 % na 8,6 miliardy dolarů. Dařilo se u velkých a dlouhodobých zakázek, avšak krátkodobé kontrakty na outsourcing a aplikační služby nevykázaly takový výkon.

Příjmy divize PSG (počítače) se vůči loňskému čtvrtletí snížily o 1 % na 10,4 miliardy dolarů. Prodeje počítačů do firem vzrostly o 11  %, naopak prodeje PC, především netbooků, pro koncové spotřebitele oslabily.

Divize podnikového hardwaru navýšila tržby z prodeje serverů, síťových a úložných řešení o 22 % na 5,6 miliardy dolarů. Obrat z prodeje tiskáren a tiskových produktů vzrostl o 7 % na 6,6 miliardy dolarů.

Pro druhé čtvrtletí fiskálního roku 2011 HP očekává tržby ve výši zhruba 31,4 až 31,6 miliardy dolarů, GAAP rozředěný zisk na akcii v rozmezí 0,99 až 1,01 dolaru a non-GAAP rozředěný zisk na akcii v rozmezí 1,19 až 1,21 dolaru.

TouchPad již v květnu?

Podle zdrojů od výrobců komponent začne HP dodávat svůj tablet TouchPad s operačním systémem WebOS 3.0 od konce března a na trhu by se tak měl objevit v průběhu května. Odhad dodávek notebooků a tabletů HP pro rok 2011 celkově  čítá 45-48 milionu kusů. Při zohlednění předpovídaných prodejů notebooků pro tento rok by HP mělo vyrobit přibližně 4-5 milionů TouchPadů.

Zdroj: IDG News Service, HP, DigiTimesKomentáře