Neprodáváte ještě servery? Zkuste to přes zabezpečení dat a snižování nákladů

Pokud jste se zatím neodhodlali do byznysu se servery, přinášíme několik tipů, jak snadno rozšířit portfolio prodávaného IT zboží a jak argumentovat při nabídce zákazníkům (PR článek).

Neprodáváte ještě servery? Zkuste to přes zabezpečení dat a snižování nákladůExistuje asi jen málo firem, které by si ještě dnes, v době „jedniček a nul“, vystačily s papírovou kartotékou. Stále více z nich se naopak stává závislými na serverech. Ty představují pro firmy nejen prostor pro uložení dat, ale často také provozní zařízení pro spuštění aplikací, které jsou klíčové pro fungování celé společnosti.

I sebelepší servery budou ale jednoho dne vedle novějších modelů zastaralé podobně jako papírová kartotéka vedle počítače. Výměna starého serveru za nový s sebou přitom může vedle plynulejšího (stabilnějšího) provozu firemních aplikací přinést zejména nižší provozní náklady a lepší zabezpečení dat.

K čemu servery slouží nejčastěji?

Servery plní svojí funkci v mnoha oblastech. Nachází uplatnění jako úložiště pro zálohování aplikací a dat nebo usnadňují správu složitějších databází. Větší nebo specificky zaměřené organizace pak využívají výkonné servery pro náročné analýzy a technické výpočty.

Servery nejčastěji najdete v zabezpečených serverovnách, kde mohou být pro úsporu místa a přehlednost uloženy do speciálních rozvodných skříní (racků). V menších kancelářích a domácnostech se však nejčastěji využívají samostatně stojící servery (tower). Jedním z aktuálních trendů jsou tzv. cloudové servery – virtualizované servery umístěné v datových centrech poskytovatele – které uživatel nakupuje jako službu a platí za výkon či kapacitu (to je nad rámec tohoto článku).

Důvody pro obměnu serveru

Nepřetržitý provoz může být u některých starších serverů v mnoha ohledech problematický a rizikový. Starší servery spotřebují více energie, generují při provozu více tepla a také zabírají více místa. S příchodem nových aktualizací firemních aplikací a rostoucím počtem zpracovávaných operací (např. kvůli vyššímu počtu zákazníků či zaměstnanců) pak může u starých serverů přestat stačit výkon, což má vliv na efektivitu práce celé kanceláře nebo firmy.

Novější servery zvládnou díky své mimořádné efektivitě udržet v chodu webové stránky, síťové aplikace, podnikové databáze nebo systémy, u kterých je výkon a nepřetržitý provoz často kriticky důležitý. Zároveň je nutné, aby byly firemní servery zabezpečeny před fyzickým poškozením (například zapojením UPS stanic pro případ výpadku elektřiny) i před možným napadením útočníky zvenčí.

V souvislosti se zabezpečením je pro servery klíčový aktualizovaný operační systém se všemi nezbytnými bezpečnostními certifikacemi. S letošní končící technickou podporou systému Microsoft Windows Server 2003 R2 je společnostem využívajícím tento software na svých serverech doporučen přechod na novější verzi Microsoft Windows Server 2012 R2, pro který je garantována rozšířená podpora až do roku 2023. Přechod na nejnovější, výkonnější a bezpečnější verzi serverového operačního systému je možné vyřešit i nasazením nového serveru Lenovo s operačním systémem Microsoft Windows Server 2012 R2 OEM.

Dalším důvodem pro výměnu serveru je také inteligentní systém chlazení, který používá nová generace výkonných serverů Lenovo ThinkServer. Tyto servery dokáží pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu i při teplotě 45 °C bez nejmenšího vlivu na spolehlivost. To přináší možnost chladit celou serverovnu na vyšší teplotu, což přináší další úspory energie. Samostatně stojící servery mají navíc sníženou hlučnost, aby v kancelářích nerušily.

Pokud tedy shrneme hlavní argumenty, kterými můžete přesvědčovat zákazníky o nákupu nového nebo zejména obnově staršího serveru, jsou to zejména: vyšší výkon (nižší spotřeba el. energie při stejném výkonu nebo stejná spotřeba při vyšším výkonu) a nižší spotřeba díky nižším nárokům na chlazení, vyšší stabilita a zabezpečení (konec podpory Windows Server 2003).

 

Zdroj: Lenovo
Úvodní foto: Lenovo

Komentáře