NEC propustí až 10 tisíc zaměstnanců, ztráty dosáhnou 1,3 miliardy dolarů

Záplavy v Thajsku se neblaze podepsaly na finančních výsledcích firmy NEC. Jaké jsou detaily a kam výrobce směřuje?NEC propustí až 10 tisíc zaměstnanců, ztráty dosáhnou 1,3 miliardy dolarů.NEC oznámil, že hodlá zrušit až 10 tisíc pracovních míst - přibližně 3 tisíce z nich je mimo Japonsko. V současné době zaměstnává výrobce okolo 112 tisíc lidí.  Odhady také hovoří o tom, že NEC za fiskální rok končící v březnu vykáže ztrátu až 1,3 miliardy dolarů.

Přitom ještě před třemi měsíci hovořily odhady o čistém zisku o hodnotě 200 milionů dolarů. Masivní záplavy v Thajsku však způsobily uzavření dvou továren a značné omezení dodávek pevných disků. V období od října do prosince 2011 tak výrobce vykázal ztrátu přibližně 1,1 miliardy dolarů.

Neúspěch zažívá NEC také v segmentu mobilních telefonů. Na Japonský trh totiž pronikají další značky a NEC se nebyl plně schopen adaptovat rychlému nástupu chytrých telefonů. V tomto segmentu ho tak poráží dva nejsilnější hráči mobilního trhu – Apple a Samsung.

S rostoucí konkurencí na trhu spotřební elektroniky se NEC snaží přeorientovat na další segmenty jako je dodávka mobilní infrastruktury či rozsáhlé IT projekty. V loňském roce také NEC uzavřel partnerství s firmou Lenovo, která převzala prodej osobních počítačů NEC v Japonsku a USA.

Podle slov výrobce je v situace v Thajsku lepší než na konci roku 2011. Na březen navíc firma plánuje znovuotevření jedné z vyplavených thajských továren na pevné disky.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře