Lidé: Tim Cook novým CEO společnosti Apple

Dosavadní výkonný ředitel společnosti Apple, vizionář Steve Jobs, oznámil v dopise svůj odchod z pozice CEO. Ve firmě zůstává zaměstnán, na jeho pozici nastupuje Tim Cook.

Lidé: Tim Cook novým CEO společnosti AppleTim Cook, CEO společnosti ApplePředstavenstvo společnosti Apple přijalo doporučení, která Steve Jobs uvedl v rezignačním dopisu.

Jmenovalo jej členem představenstva a na jeho pozici CEO dosadilo Tima Cooka, který dlouhou dobu pracoval jako provozní ředitel společnosti a Jobse zastupoval v dobách jeho nepřítomnosti.

Vždy jsem říkal, že pokud přijde den, kdy nebudu dále schopen plnit své povinnosti a očekávání jako CEO společnosti Apple, budu prvním, kdo vám to sdělí. Ten den bohužel nastal,“ uvedl Steve Jobs v dopise pro komunitu Apple. Celý dopis naleznete v článku sesterského webu CIO Businessworld.

Pohled analytiků

Tim Cook je součástí Appu již více než 10 let. „Tim Cook dokázal, že umí Apple vést i z pohledu produktových linií. Apple je nejspíš na několik dalších let zajištěn, alespoň z pohledu vize a směru,“ uvedla Carolina Milanesi, viceprezidentka výzkumu společnosti Gartner.

Při Stevově Absenci si Tim vedl dobře, i když nemá jeho charisma, podle mně jej však nemá nikdo. Tim má podporu rady představenstva a důvěru zaměstnanců,“ dodala.

I přesto je Apple blízce a nesmazatelně spojen se postavou Steva Jobse. „Steve Jobs je kultovní vůdce a vizionář Applu,“ uvedl Rajeev Chand, ředitel výzkumu investiční banky Ruberg & Co. „Rozhodnutí v Applu dělá Steve Jobs, velmi úspěšně řídí také jeho program. Je těžké odhadnout jak se změna CEO projeví, je však jisté, že se věci změní,“ dodal k dalšímu možnému vývoji společnosti.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře