KPMG: Uživatelé opouštějí PC, sahají po mobilech a tabletech

Osobní počítače v mnoha disciplínách nahrazují mobily a tablety. Tvrdí to průzkum KPMG. O jaké disciplíny jde a jaký vliv to má na využívání pevných telefonních linek?

KPMG: Uživatelé opouštějí PC, sahají po mobilech a tabletechKPMG: Uživatelé opouštějí PC, sahají po mobilech a tabletechChytré telefony a moderní tablety přebírají uživatele osobním počítačům. Vyplývá to z průzkumu The Converged Lifestyle – Consumers and Convergence 5 sítě poradenských společností KPMG. Průzkum, který převážně probíhal on-line, byl proveden mezi 9 600 spotřebiteli z 31 zemí světa.

Od roku 2006, kdy jsme se sledováním začali, se o 20 % snížil počet těch, kdo PC používají pro přístup k novinkám a informacím. V obdobné míře poklesl zájem o jejich využívání pro aktivity na komunikačních programech, chatech a sociálních sítích,“ uvádí Eva Racková z KPMG Česká republika.

Úlohu osobních počítačů (jak stolních, tak přenosných) v těchto disciplínách pozvolna přebírají mobily a tablety. Podle průzkumu každý pátý uživatel mobilu s oblibou na svém zařízení hraje hry.

Tablety se nejčastěji používají pro čtení elektronických knih a konzumaci multimediálního obsahu. Počítače naopak hrají prim při nakupování v e-shopech a vyhledávání informací o produktech a službách.

Mobilita roste, pevné linky ustupují

S rostoucím zájmem o mobilní zařízení často vybavené pro mobilní přístup k internetu podle průzkumu klesá zájem zákazníků o pevnou telefonní linku. Tu dle KPMG už vůbec nemá čtvrtina Evropanů. Mobily a tablety s Wi-Fi a 3G konektivitou mohou odklon od pevných linek dál urychlit.

Podle průzkumu jako hlavní důvody pro využívání pevné linky uvádějí respondenti nejčastěji připojení k internetu (52 % dotázaných), používání „ze zvyku“ (47 % dotázaných) nebo pro pocit větší spolehlivosti (45 %).

V České republice služeb pevné linky využívá 1,7 milionu zákazníků. I v ČR slouží pevné linky nejčastěji k přístupu na internet. Mobilní připojení je totiž podle průzkumu agentury Stem/Mark pro přibližně dvě třetiny uživatelů jen doplňkem k připojení pevnému. Přesto v České republice počet pevných připojení oproti loňskému roku klesl o téměř 11 procentních bodů.

Zdroj: KPMG Česká republika
Úvodní foto: © Aaron Amat - Fotolia.com

Komentáře