Jak bezpečně uložit fotky z dovolené

Představujeme vám příklad praktického využití NAS serveru. Blog #cestujemespolu je jedním z největších slovenských cestovatelských blogů, sleduje jej bezmála téměř 50 000 uživatelů a měl problém, efektivně ukládat svá data (komerční příspěvek).

Jak bezpečně uložit fotky z dovolenéBlog inspiruje mladé lidi a ukazuje jim, že i tehdy, mají-li běžné zaměstnání a běžný příjem, je možné procestovat atraktivní místa a plnit si sny. Portál #cestujemespolu nabízí množství reportáží, tipů a triků pro cestování, unikátní 360stupňové fotografi e a videa a především autentické zprostředkování cestovatelských zážitků 

Výzva

V roce 2016 jsme za čtyři měsíce navštívili téměř 20 destinací, odkud jsme si přivezli desetitisíce záběrů pořízených různými zařízeními (chytrým telefonem, kamerou, fotoaparátem nebo dronem). Základním předpokladem bylo mít veškery multimedialni material pohromadě, tak aby byl odkudkoli dostupny. A samozřejmě musí být zálohovaný, abychom o jedinečné záběry nepřišli.

Během cesty Jižní Amerikou jsme zamířili i do Machu Picchu. Absolvovali jsme několikadenní cestu, vstávali jsme ve čtyři ráno a poctivě jsme vyšlápli na vrchol, abychom viděli tento div světa za východu slunce. Víme, že takový pohled se nám jen tak nenaskytne, a proto je pro nás extrémně důležité, abychom o tyto záběry nepřišli.

Jako jedni z prvních lidí na světě jsme na Machu Picchu pořídili 360stupňové video a víme, že ho máme bezpečně uložené na NAS serveru od fi rmy Synology. Průzkumem mezi čtenáři jsme zjistili, že téměř polovina uživatelů zálohuje fotografi e pouze na externí disk. Ty se však často porouchají, mají poměrně malou kapacitu a především nenabízejí nic navíc.

Zařízení NAS vyřeší nejen otázku dostatečné kapacity, ale také přináší množství dodatečných funkcí, které jsou užitečne v každodennim životě: zalohovani, třiděni fotografi i podle tvaři nebo podle mista pořizeni, snadne sdileni a další.

Když jsme na cestách, snadno se stane, že fotoaparát nebo mobil rozbijeme nebo nám jej někdo ukradne. Díky automatickým zálohám prostřednictvím aplikace Moments máme i v takových případech fotografi e nejen uložené doma v bezpečí, ale zároveň roztříděné a kategorizované.

Řešení

Vnímali jsme Synology jako zavedenou značku ve světě technologií, a tak jsme měli povědomí o její nabídce. Když jsme se dozvěděli, že její NAS dokáže pokrýt naše požadavky, byla volba velmi jednoduchá. Hledali jsme řešeni nikoli nejlevnějši, ale nejspolehlivějši.

Využíváme NAS server Synology DS216play, osazený dvěma 2TB zrcadlenými pevnými disky WD Red. Zařízení je nepřetržitě připojeno k internetu. Všechny dosavadní zálohy (z USB Flash disků, z externích pevných disků i z internetových úložišť) jsme sjednotili do jedné centralizované zálohy.

Před použitím NAS jsme často řešili otázku, kam a jak fotografi e uložit, abychom o ně nepřišli. Zařízení od Synology stoprocentně důvěřujeme. Nechceme a nemůžeme zklamat naše čtenáře, proto máme pro případ jakéhokoli výpadku všechno uloženo právě na zařízení Synology.

Výhody

V roce 2018 se už žádný cestovatel neobejde bez profesionálního řešení pro práci s tisíci fotografi í. Navíc potřebujeme něco, co nás zachrání v krizových situacích, například automatické zálohování fotografi í z mobilu.

Komfort při práci s fotografi emi zvyšuje bohatá nabídka doplňkových aplikací, z nichž využíváme především aplikaci Moments, určenou pro extrémně snadné sdílení snímků. Diky zařizeni Synology DS216play jsme přesunuli desetitisice fotografi i a videi, původně roztroušenych na desitkach různych medii, pod jednu střechu.

Dodatečná kapacita na NAS nám zároveň umožňuje ukládat snímky ve formátu RAW, abychom je mohli lépe využít v budoucnu. Nejdůležitější jsou však pro nás automatická záloha a zrcadlení obsahu pro případ poruchy jednoho z pevných disků.

Při cestách po světě byl proces záloh z různých zařízení příliš komplikovaný: Nejdříve bylo třeba zkopírovat pořízené záběry z paměťových karet do počítače, následně na externí pevný disk a po návratu domů všechno roztřídit, což znamenalo dlouhé hodiny a dny práce.

Dnes už během cesty zálohujeme přímo do soukromého cloudu, takže od okamžiku spuštění zálohovacího procesu je ve firmě všechno fyzicky bezpečně uchováno. V případě momentek pořízených telefonem je proces ještě jednodušší – všechny záběry se automaticky zobrazí v aplikaci Moments.

Když si spočitame, kolik času a peněz diky řešeni od Synology ušetřime, minimalně jednou za rok mame za tyto ušetřene penize skvělou dovolenou. A nemusíme být žádní techničtí guruové, všechno dokážeme nastavit i obsloužit s běžnými zkušenostmi. Stačí nám počítač a internetový prohlížeč, případně jen mobilní telefon.

Autor je cestovatel a provozovatel blogu #cestujemespolu
Úvodní foto: Synology

Komentáře