iSuppli: Trh mobilních DRAM pamětí poroste

Celková prodaná kapacita mobilních DRAM pamětí dosáhne v letošním roce 2,9 miliard Gb. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 71 % a do roku 2015 podle analytiků z iSuppli vzroste na 20,5 miliardy Gb. Do jakých zařízení nejvíce poputují?Celkový trh DRAM pamětí oslabuje, ale s rostoucím množstvím smartphonů a tabletů se podle iSuppli zvyšuje poptávka po mobilních DRAM pamětech. V roce 2014 se tak podle analytiků prodá do smartphonů 36 krát více Gb než v roce 2009 a největším tahounem tohoto segmentu se stanou tablety. Prodeje pamětí do tabletů vzrostou 100 krát, z 35 milionů Gb v roce 2010 na 3,5 miliardy Gb v roce 2014.

Prodeje mobilních DRAM pamětí v letech 2009 - 2015

Zdroj: iSuppli

Mobilní DRAM paměti byly dlouho pro výrobce DRAM pamětí zajímavým segmentem.  Doposud se vyráběly na základě známé poptávky a ceny byly řízeny snižováním nákladů, nikoli výkyvy nabídky a poptávky jak je tomu u PC DRAM pamětí.

S rostoucím zájmem o mobilní DRAM paměti je začínají vyrábět také další výrobci. To podle analytiků přinese změny v zaběhnutých poměrech a v rámci konkurenčního boje již nebude možné vyrábět na základě  známé poptávky. Kromě toho můžeme očekávat standardizaci produktů a komodizaci celého segmentu. Podle analytiků by k ní mělo dojít v následujících dvou až třech letech, ovšem první náznaky lze očekávat již koncem tohoto roku.

Zdroj: iSuppliKomentáře