iSuppli: APU nahrazují klasické procesory i diskrétní grafiky

Podle odhadů analytické společnosti iSuppli, dosáhne podíl procesorů, které v sobě mají integrované grafické jádro, v letošním roce ve stolních počítačích 50 % a v přenosných 45 %.Podíl tzv. APU čipů v noteboocích se letos ve srovnání s předchozím rokem zvedne o 11 procentních bodů a počet prodaných kusů přesáhne 230 milionů kusů. V desktopech jejich zastoupení také vzroste, i když jen o 9 procentních bodů na 63 milionů kusů. Tahounem se stane výměna starého hardwaru ve firmách. Do roku 2014 vzroste podle analytiků podíl APU v noteboocích na 83 % a 76 % ve stolních počítačích. Podíl APU na trhu procesorů v letech 2010 - 2014

Navzdory rostoucí popularitě APU čipů je podle analytiků nepravděpodobné, že dosáhnou stejných nebo vyšších výkonů jako diskrétní grafiky. Ty tak stále zůstanou jasnou volbou při potřebě velkého grafického výkonu, typicky ve hrách či dalších graficky náročných aplikacích. APU tak sice budou kanibalizovat trh diskrétních grafik, ale v krátkodobém až střednědobém horizontu nebude eroze výrazná.

APU čipy nabízejí oba přední procesoroví hráči, AMD i Intel. Intel začátkem roku představil novou platformu Sandy Bridge. AMD zatím uvedlo čipy Ontario a v létě má přijít na trh Liano a Bulldozer.

Zdroj: iSuppliKomentáře