iSuppli: 2,5‘‘ HDD se prosazují ve spotřební elektronice

Podle analytické společnosti iSuppli poroste využití 2,5‘‘ pevných disků ve spotřební elektronice.

iSuppli: 2,5‘‘ HDD se prosazují ve spotřební elektronice2,5'' pevné disky se začnou prosazovat v AIOPevné disky o rozměru 2,5‘‘ se používají již dnes napříč mobilními zařízeními, najdeme je v externích discích a podnikových serverech nebo storage.

V poslední době začínají být zajímavé pro klasické počítače, zejména all-in-one (AIO), pro které je současná maximální kapacita ve výši 1TB dostatečná.

Pro příští rok iSuppli odhaduje, že prodeje 2,5‘‘ pevných disků dosáhnou v all-in-one počítačích milionu kusů oproti letošní pomyslné nule.

Následně v roce 2014 se jejich počet zvedne na 3 miliony a do roku 2016 jich do AIO poputuje více jak 7 milionu kusů. Prodaných 3,5‘‘ modelů bude sice nejvíce a v roce 2016 se jich do AIO dodá 31 milionu kusů, ale již neporostou takovým tempem jako dosud.

Důvod, proč je výrobci do svých zařízení upřednostňují, vychází z požadavků na nízko-energetické zařízení a s tím spojené výdrže zařízení, ale také snižující se velikosti produktů, které vyžadují menší komponenty.

Na druhou stranu mezi jejich nevýhody patří nižší rychlost, kdy se jejich plotny otáčí pouze 5400rpm a v jejich neprospěch hovoří rovněž cena. Podle analytiků v horizontu čtyř až pěti let nebudou mít konkurenci, dokud SSD disky nenabídnou vyšší kapacity a srovnatelné ceny.


 

Graf: Vývoj prodeje pevných disků v AIO počítačích (miliony kusů)

Vývoj prodejů pevných disků v AIO


Zdroj: iSuppli

Úvodní foto: © Cowpland - Fotolia.com

Komentáře