Ipsos Mori: Kdy se videokonference firmě vyplatí?

Podle studie, kterou pro Cisco provedla výzkumná společnost Ipsos Mori, jsou hlavním přínosem videokonferencí pro firemní komunikaci úspora času a peněz a snazší spolupráce mezi firmami i uvnitř týmu. Jaké jsou zkušenosti dodavatele?

Ipsos Mori: Kdy se videokonference firmě vyplatí?Ipsos Mori: Kdy se videokonference firmě vyplatí?Ve studii Ipsos Mori provedené pro Cisco odpovědělo 77 % dotázaných, že mezi největší přínosy videokonferencí patří redukce počtu služebních cest a 76 % respondentů uvedlo, že zlepšují komunikaci na velké vzdálenosti.

Pro 69 % účastníků průzkumu je také jedním z jejich největší benefitů úspora peněz. Přibližně dvě třetiny v průzkumu uvedly přínosy jako minimalizace nedorozumění při komunikaci nebo zlepšení spolupráce. Spolu se snížením počtu služebních cest jde ruku v ruce také úspora času. Častí uživatelé konferencí v průzkumu uvedli, že jim ušetří až 7 hodin týdně, což je v podstatě jeden pracovní den.

Studie také ukázala, že je významný rozdíl ve vnímání videokonferencí mezi jejich uživateli a neuživateli. Lidé ve společnostech, kde se videokonference nevyužívají, mají vůči nim často předsudky, které pak představují překážku jejich přijetí.

Studie byla provedena u více než 6 000 zaměstnanců ve 12 zemích (USA, Austrálie, Čína, Rusko, Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko, Holandsko, Norsko, Švédsko a Dánsko).

Finanční přínosy videokonferencí

Příkladem může být společnost, jejíchž deset zaměstnanců pravidelně jezdí dvakrát týdně po trase Praha-Brno-Praha. Pokud budeme brát v úvahu náklady firmy na jeden kilometr služební cesty 5 Kč, a celkově ujetou vzdálenost 32 000 km, tak měsíčně lze jen tímto způsobem ušetřit 160 000 Kč. Investice do řešení ve výši 1 milionu korun by se tak navrátila přibližně za půl roku.

Potenciál videokonferencí v ČR

Videokonferenční technologie společnosti Cisco implementovalo více než dvě stě firem. Jako první začaly videokonference využívat větší společnosti, podobně jako jinde ve světě. Potenciál přitom podle Cisca existuje především mezi SMB od 10 do 250 zaměstnanců.

Podle informací získaných od zákazníků společnosti Dimension Data v České republice využívá 50 % z nich videokonference pro komunikaci se svými obchodními partnery. Přibližně desetina je pak využívá k řízení interních projektů a jako náhradu osobních schůzek. Videokonference navíc rozšiřují možnosti připojení ke schůzce z mobilních zařízení, stolních videotelefonů či softwarových klientů.

Soutěž o videokonferenční řešení

Dimension Data spolu se společností Cisco soutěž pro firmy, ve které mohu získat telekonferenční technologii v hodnotě půl milionu korun. Stačí, aby připravily co nejinovativnější a nejoriginálnější koncept toho, jak a pro co by využily videokonferenční technologie. Více informací naleznete na www.videostart.cz.

Zdroj: Cisco
Úvodní foto: © apops - Fotolia.com

Komentáře