Intel zvýšil předpověď prodejů

Pozitivní zprávy ze světových trhů o rostoucí poptávce po IT, podpořil koncem minulého týdne také Intel, když navýšil odhady obratu pro třetí čtvrtletí o půl miliardy dolarů. Jaký vývoj trhu očekává procesorová jednička v dalším čtvrtletí?K procesorům vyrobených na 45nm technologii Intelu brzy přibudou nové modely Intel navýšil odhady obratu za třetí kvartál na základě zvýšené poptávky po jeho procesorech a čipových sadách. Původně výrobce očekával příjmy ve výši 8,5 miliardy dolarů plus mínus 400 milionů dolarů. Nové zprávy hovoří o 9 miliardách dolarů plus mínus 200 milionů dolarů. Odhad tak chce v každém případě překonat předpověď analytiků z Thomson Reuters, která dosáhla hodnoty 8,55 miliard dolarů.

Původní odhad Intelu vychází z oznámení hospodářských výsledků v červenci.

Výrobce si ve svém prohlášení ponechal zadní vrátka, když uvedl, že se odhady pro třetí čtvrtletí mohou změnit pod vlivem nejistého ekonomického prostředí. Nová předpověď nicméně vychází z očekávání větší poptávky po komponentech a hardwaru, kterou vyjádřili také ostatní výrobci. Příkladem je mimo jiné také dnešní zpráva o hospodářských výsledcích Dellu.

Nové produkty i Windows 7

Co ale vede Intel k „veřejnému" optimismu? Výrobce by mohl těžit z nových produktů, které uvede na trh ve třetím čtvrtletí, zaznělo od finančních analytiků z FBR Capital. Existuje masivní poptávka po PC za nižší ceny, jako jsou netbooky a ultra tenké notebooky. Top výrobci chystají v tomto segmentu řadu nových modelů právě ve třetím čtvrtletí. A to by mělo mít pozitivní efekt právě na prodeje čipů Intelu, uvedli dále analytici.

Intel může také pocítit mírný vliv uvedení Windows 7.

Výrobce již dříve uvedl na trh nové čipy s nízkou spotřebou určené pro ultratenké notebooky a novou kategorii mobilních PC, která by měla vyplnit mezeru mezi netbnooky a běžnými notebooky. Další významný lunch nových produktů se plánuje na příští týden.

Levnější modely mobilních PC přitom mohou mít podle analytiků negativní efekt na zisk Intelu. Procesory jako je nízkoenergetický Atom zase můžou ovlivnit prodeje modelů pro standardní notebooky, kde jsou také zajímavější marže (i pro samotné resellery).

Analytici nicméně pozitivně komentovali celkové řízení firmy a její strategii v ekonomické recesi. Na aktuální prohlášení výrobce reagovali rovněž akciové trhy, když v pátek cena za akcie Intelu stoupla o 0,93 dolaru na 20,4 dolarů. V případě AMD se zvýšila cena akcií o 0,22 dolarů na 4,45 dolaru, HP narostlo o 0,34 dolarů na 45,50 dolarů a Dell o 0,61 dolarů na 16,26.

Konkrétní předpovědi vývoje trhu formuloval pro média Mooly Eden, viceprezident a generální manažer pro mobilní platformy Intelu, přečíst si je můžete na Computerworldu.

 

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře