Intel Xeon E5 v3 poskytuje až trojnásobný výkon proti předchozí generaci

Produktová rodina Intel Xeon E5-2600 v3 stanovila nový světový rekord v energetické účinnosti měřeno výkonem na watt.

Intel Xeon E5 v3 poskytuje až trojnásobný výkon proti předchozí generaciProduktové rodiny procesorů Intel Xeon E5-2600/1600 v3 mají za cíl řešit požadavky různých pracovních zátěží a rychle se vyvíjející potřeby datových center. Nové rodiny procesorů zahrnují četná vylepšení, která poskytují až trojnásobný nárůst oproti předchozí generaci, vyšší energetickou efektivitu a zesílené zabezpečení.

V reakci na poptávku po softwarově definované architektuře (SDI) zobrazují procesory klíčové údaje prostřednictvím telemetrie.

Procesory jsou určeny pro servery, pracovní stanice a síťovou infrastrukturu, kde budou pohánět různé pracovní zátěže, jako je například analýza dat, náročné výpočetní úkoly, telekomunikační a cloudové služby, či zpracování dat pro internet věcí.

Ekonomika digitálních služeb klade na datová centra nové požadavky, především požaduje automatizované, dynamické a škálovatelné dodávky služeb,“ uvedla v oznámení viceprezidentka společnosti Intel a generální manažerka divize datových center Diane Bryantová.

Naše nové procesory nabízejí bezprecedentní výkon, energetickou účinnost a bezpečnost, navíc poskytují přehledné informace o zdrojích nutných k vytvoření softwarově definované infrastruktury. Intel umožnil přestavbu architektury datového centra a tím pomáhá společnostem plně využít přínos cloudových služeb,“ dodala Bryantová.

Softwarově definovaná infrastruktura se hlasí

Softwarově definovaná infrastruktura (SDI) je základem cloud computingu. Ekonomika digitálních služeb vyžaduje hbitost a škálovatelnost, takže veškeré infrastrukturní zdroje musejí být programovatelné a vysoce konfigurovatelné. Tyto funkce v kombinaci s telemetrií, analytickými nástroji a automatizovanými činnostmi umožňují datovému centru dosáhnout vysoké úrovně optimalizace.

Společnost Intel do této vize automatizovaného datového centra dál investuje a s novou produktovou rodinou Xeon E5-2600 v3 zavedla klíčová čidla a telemetrii.

Produktová rodina  Intel Xeon E5-2600 v3 zavádí nové funkce, které nabízejí vyšší viditelnost dovnitř systému. Nová funkce monitoringu cache poskytuje data, na jejichž základě mohou nástroje inteligentně rozdělovat a vyvažovat jednotlivé pracovní zátěže. Stejně tak je díky tomu možné provádět analýzu výkonnostních anomálií vzhledem k soupeření o cache ve složitém cloudovém prostředí, kde není možné zjistit, jaké pracovní zátěže uživatelé spouští.

Nové procesory rovněž zahrnují platformová telemetrická čidla a metriku pro CPU, paměť a využití I/O. S přidáním tepelných čidel pro lepší tok vzduchu a výstupní teplotu se viditelnost oproti předchozí generaci výrazně zvýšila.

Procesory nabízejí sadu čidel a telemetrii pro jakékoli harmonizační řešení, jež tak bude moci detailněji monitorovat, spravovat a kontrolovat využití systému pro dosažení vyšší efektivity datového centra a nižších celkových nákladů na vlastnictví.

Vyšší výkon a energetická účinnost

S až osmnácti jádry na socket a 45MB cache nabízí produktová rodina Intel Xeon E5-2600 v3 až o 50 procent více jader a cache oproti procesorům předchozí generace.

Vedle toho extenze Intel Advanced Vector Extensions (Intel AVX2) zdvojuje šířku instrukcí vektorového celku na 256 bitů na cyklus pro citlivé zátěže a díky tomu nabízí 1,9násobně vyšší výkon.

Produktová rodina Xeon E5-2600 v3 rovněž zvyšuje virtualizační hustotu a nabízí podporu pro až o 70 procent více VM na server oproti předchozí generaci. Pracovní zátěže limitované šířkou pásma paměti zaznamenaly 1,4násobný nárůst výkonu oproti předchozí generaci, a to díky podpoře paměti DDR4 nové generace.

Rovněž byly vylepšeny instrukce šifrovací standardu Intel Advanced Encryption Standard (Intel AESNI), což urychlilo šifrování i dešifrování dat zhruba dvojnásobně, aniž by bylo nutné obětovat reakční dobu aplikací.

Procesory jsou postaveny na bázi 22nm technologie 3-D Tri-Gate, která dokáže snižovat spotřebu energie a zároveň zvyšovat výkon jednotlivých tranzistorů. Nově lze dynamicky regulovat příkon na jádro a tak zajistit energeticky účinnější zpracování jednotlivých úkolů.

Rekordní výkon na watt

Produktová rodina Intel Xeon E5-2600 v3 stanovila nový světový rekord v energetické účinnosti měřeno výkonem na watt. Významný nárůst výkonu nových serverových procesorů Intel potvrdilo i testování v národním superpočítačovém centru v Ostravě.

V rámci možnosti testování nové generace serverových CPU Intel Haswell EP byly v centru IT4Innovations porovnány výkony v několika syntetických benchmarcích a v několika benchmarcích založených na pracovních verzích kódů, které jsou předmětem výzkumu či produkčních výpočtů centra. Pro porovnání byly použity produkční CPU Intel Sandy Bridge, které jsou použity ve standardních výpočetních uzlech clusteru Anselm.

Pro získání porovnání čistě výpočetního výkonu byl použit vlastní syntetický benchmark vyvíjený v IT4Innovations, který má pracovní název „Mandelbrot“, a standardní syntetický benchmark Stream pro testování propustnosti paměťového subsystému.

Mandelbrot ukázal 1,89násobný nárůst výkonu (při použití AVX instrukcí) a 3,37násobně (při použití nových FMA instrukcí) vyšší než u procesoru Sandy Bridge. Stream ukázal nárůst výkonu propustnosti pamětí 1,47násobně vyšší než u procesoru Sandy Bridge.

Protože jednou z oblastí zájmu IT4Innovations jsou algoritmy pro efektivní a škálovatelné řešení inženýrských úloh, byly jako další zvoleny benchmarky založené právě na takovýchto algoritmech. Prvním byl standardizovaný řešič ‚icoFoam‘ z oblasti výpočtů dynamiky tekutin (CFD) z balíku OpenFoam, který je často využíván v automobilovém průmyslu.

Jako druhý byl zvolen řešič HTFETI (Hybrid Total FETI), který je vyvíjen přímo v rámci projektu IT4Innovations a který je vhodný pro řešení např. úloh ze strukturální analýzy pomocí tzv. doménové dekompozice. Ve vzorových úlohách byl nárůst výkonu na CPU Haswell EP v případě řešiče icoFoam 1,54násobně vyšší a v případě řešiče HTFETI 1,39násobně vyšší,“ potvrdil zástupce ředitele superpočítačových služeb Filip Staněk z IT4Innovations.

Jako poslední reprezentant z řady výzkumných aktivit projektu IT4Innovations byl zvolen řešič Multidis z balíku nástrojů pro výpočty molekulární dynamiky Multidyn, kde v testovacím výpočtu dosáhlo CPU Haswell EP 2,55násobný nárůst oproti Sandy Bridge.

Zdroj: Intel
Úvodní foto: Intel

Komentáře