Intel uvedl novou generaci procesorů Xeon

Na včerejší konferenci Intelligent Performance Intel oficiálně vypustil na tuzemský trh řadu procesorů Xeon 5500. V čem je podle výrobce novinka revoluční? Jak zdůvodnit investici do serverových procesorů u zákazníků? A kde nakoupit?Procesory Xeon 5500 drží přes 30 nových světových rekordů (Foto: Intel)Intel uvedl na trh 17 procesorů v čele s řadou Intel Xeon 5500. „Tyto procesory představují největší revoluci mezi serverovými procesory Intel od chvíle, kdy se před patnácti lety na trhu objevil model Intel Pentium Pro," prohlásil v na úvod oficiálního představení novinek Evžen Pavlovský Regional Enterprise Business Manager, Central Eastern Europe ze společnosti Intel.

Evžen Pavlovský dále vyzdvihl hlavní přednosti nových serverových čipů.  Těmi jsou především výkon a snížení nákladů na spotřebu elektrické energie. „Energetická efektivita je dosažena zejména díky tomu, že se procesor dokáže přizpůsobit nejnižšímu možnému odběru energie pro udržení požadovaného výkonu," vysvětlil Evžen Pavlovský.

Řada procesorů Xeon 5500, dříve označovaná kódovým názvem Nehalem-EP, je významně přizpůsobena potřebám virtualizace a cloud computingu. Za revoluční Intel označuje i použité technologie Intel Turbo Boost, Hyper-Threading nebo Intel Virtualization Technology (VT). Oproti předchozí generaci Xeon 5400 nabízejí nejvýkonnější modely nové řady více než dvojnásobný výkon.

S nasazením procesorů výrobce počítá především v oblastech, kde se zpracovávají firemní úlohy s vysokokapacitními transakcemi nebo vědecké výpočty. Partnerům přitom doporučuje argumentovat zejména návratností investice. Podle výpočtů dalšího přednášejícího, Petra Hujňáka z poradenské společnosti Per Partes Consulting, je návratnost investice (ROI) v případě obnovy datového centra významným argumentem i pro zákazníky, kteří v současnosti kladou důraz na úspory. Pro výpočet ROI svým zákazníkům můžete využít online nástroj vyvinutý pro Intel konzultační společností Alinean.

Intel spolupracuje na dodávkách serverových čipů s celou řadou výrobců systémů a softwaru. Na Intel Intelligent Performance konferenci se představili IBM, HP, DELL, Fujitsu Siemens, Microsoft, Apple a Intel Channel Premiers partneři AutoCont, Vahal a Tecom. Celosvětově se jedná o více než 70 výrobců, kteří včerejším dnem uvedli 230 různých typů systémů využívajících procesory z řady Xeon 5500. Více informací o spolupráci Intelu a dalších výrobců získáte tady.

Procesory řady Xeon 5500 jsou k dispozici s frekvencemi do 2,93 GHz a paměťmi DDR3 do 1333 MHz při spotřebě 60 až 95 wattů. Cena se pohybuje od 188 do 1600 dolarů (při nákupu 1000 kusů). Cena jednopaticových procesorů z řady Xeon 3500 je stanovena od 265 do 970 dolarů (při nákupu 1000 kusů). Cena mobilních procesorů L5518 a L5508 pro segment telekomunikací činí 530 dolarů, respektive 423 dolarů (při nákupu 1000 kusů). Další informace o procesorech řady Xeon 5500 najdete na webu Intelu zde.

Autorizovanými distributory Intelu jsou v Česku Asbis CZ, AT Computers a Sitronics IT. Na Slovensku se jedná o Asbis SK, AT Computers SK a WesTech Slovakia. U všech jsou již nové serverové čipy dostupné.Komentáře