Intel představuje konvertibilní ultrabooky mířící na český trh

Společnost Intel představila na tiskové konferenci nové modely ultrabooků s dotykovými obrazovkami a operačním systémem Windows 8. Nechyběly ani tablety a smartphony na platformě Intel.

Intel představuje konvertibilní ultrabooky mířící na český trhKonvertibilní ultrabook s dotykovými displeji - různé technologie přetočení displeje pro použití jako tablet. Lenovo IdeaPad Yoga lze "zlomit" o více než 180 stupňů do pozice stojanu.

Konvertibilní ultrabooky s dotykovými displeji a Windows 8Díky přicházejícím Windows 8 se letošní podzim ponese ve znamení konvertibilních ultrabooků s dotykovým ovládáním (ultrabooky, jejichž displej lze překlopit pro použití jako u tabletů).

V současnosti existuje asi 140 typů ultrabooků z toho jich na 40 dotykových přijde na trh ve 4. čtvrtletí.

Na českém trhu se dočkáme přibližně 12 dotykových modelů postavených na procesorech Intel Core 3. generace od výrobců značek Asus, Acer, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, Samsung, Sony a Toshiba.

Martin Vařbuchta ze společnosti Intel zopakoval hlavní prodejní argumenty ultrabooků: důraz na rychlost odezvy, bezpečnost (Anti-Theft), výdrž na baterii (spotřeba kolem 5W bez zatížení) a výkon (ultrabooky zvládají např. hru Crisys).

V průzkum Intelu v téměř 80 % případů respondent upřednostnil dotykové ovládání před ostatními periferiemi (klávesnice, myš, trackpad). Z dalšího testování, kdy uživatelé 60 dní pracovali s různými mobilními zařízeními s Windows 8 (AIO, notebook, dotykový ultrabook, atd.), jich 44 % upřednostnilo konvertibilní ultrabook, 31 % ultrabook s dotykovým displejem, 22 % tablet a 3% ultrabook bez dotykového rozhraní. Intel proto investuje do zvýšení výrobní kapacity dotykových displejů.

Adam Raška z Intelu prezentoval aktuální typy konvertibilních ultrabooků (více v galerii níže):

  • Překlopení využívá např. Lenovo IdeaPad Yoga
  • Vysunutí (slider) – např. MSI, Toshiba U920T
  • Otočení používá Dell XPS a ThinkPad S230u
  • Odpojení displeje (tabletu) – Asus Transformer
  • Dvojobrazovkový ultrabook – Asus Taichi

Intel v tabletech a smartphonech

Adam Raška představuje tablety s procesory IntelPro tablety a smartphony Intel používá procesory Atom. Především do spotřebitelských tabletů je určen Intel Atom Z2760 (Clover Trail) – s dvěma jádry, technologií Burst pro přetaktování, a hyper-threadingem. Zařízení s touto platformou mají dosahovat 10 hodin a více výdrže na baterii (při zátěži spotřeba 1,7 W, min. spotřeba 2 mW). Intel zrychluje u Atomu vývoj a do 2014 chce mít Core i Atom na architektuře 14 nm.

Tablety s Intel Atom a Windows 8 v ČR do konce roku uvedou Acer, Asus, Dell, HP. Lenovo, Samsung. S procesory Intel Medfield jsou zatím v jiných zemích světa dostupné smartphony Orange San Diego, Megafon Mint, Lenovo K800. V EU dostupné (potažmo v ČR) by měly být do konce roku: ZTE Grand Xin, Motorola Razr i.

Zdroj: ChannelWorld, Intel
Galerie

Úvodní foto: ChannelWorld

Komentáře