Intel představil novou generaci Atomů

Intel před Vánoci představil novou generaci úsporných procesorů Atom a novou platformu Pinetrail pro netbooky a nettopy. Kdy budou na trhu dostupná nová zařízení a jaké prodejní argumenty přinesou?Intel se již dohodl s předními výrobci a v průběhu roku 2010 dojde k představení více jak 80 produktů postavených na platformě PinetrailNová platforma společně s procesory představuje podle Intelu menší revoluci v segmentu x86 procesorů. Pro netbooky je určen procesor Atom N450 a nová nízkonapěťová čipová sada NM10 Express, naopak nettopy budou poháněny buď procesorem Atom D410, nebo dvoujádrovým D510. Nové procesory  v sobě integrují paměťový řadič a grafický čip a běží na taktovací frekvenci 1,66 GHz. Ve spojitosti s 45nm výrobním procesem to v číslech znamená o 20 % větší úsporu energie a o 60 % menší velikost procesoru než  u předchozí generace, což umožní výrobcům vyrábět menší a energeticky úspornější zařízení.

Podle analytiků vypadá spotřeba nových Atomů oproti staré generaci strašlivě, ovšem nyní procesor zajišťuje více funkcí a snížil se celkový počet čipů na základní desce, takže v reálném provozu bude spotřeba nižší. V kombinaci s hardwarem jako disky Momentus a SSD disky Pulsar od Seagate, které nejsou tlustší jak 7mm, je to další krok k miniaturizaci a prodloužení výdrže mobilních zařízení. Především díky snížení TDP již nyní nebude potřeba využití ventilátorů, což při kombinaci s SSD disky budou zařízení téměř neslyšitelná.

Intel se již dohodl s předními výrobci a v průběhu roku 2010 dojde k představení více jak 80 produktů postavených na platformě Pinetrail. První produkt, Asus 1005PE, se objeví na trhu již v průběhu ledna. Od uvedení Atomů na trh v roce 2008 se jich dosud prodalo 40 milionů kusů a do roku 2011 analytici očekávají další růst na hodnotu 100 milionů kusů.

Většina zařízení bude dodávána s předinstalovým systémem Windows 7 Starter nebo Home Basic, ovšem někteří výrobci plánují dodávat zařízení s volně dostupným operačním systémem Moblin, za jehož vývojem stojí právě Intel.

Podrobnější, technický přehled plánovaných novinek Intelu postavených na 32nm výrobní technologii připravili kolegové na sesterském webu PC World. Doporučujeme!

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře