Intel předběhne AMD v uvedení procesorů pro servery

Společnost AMD dodá serverové procesory na platformě Bulldozer ve třetím čtvrtletí 2011. Konkurenční výrobce procesorů Intel, uvede procesor Xeon dříve. Co mají výrobci pro trh připraveno?Společnosti AMD i Intel oznámily data uvedení procesorů pro servery. Foto: © James Thew - Fotolia.comSpolečnost AMD uvede serverové prosory Opteron založené na nové architektuře Bulldozer ve třetím čtvrtletí 2011. Výrobce tak chce zvrátit vývoj na trhu serverů, kde podle IDC ztrácí podíl s Intelem v poměru 6,5:93,5.

Nové čipy budou vyrobeny 32nanometrovou technologií, a podle AMD mají o 50 % překonat rychlost stávajících serverových procesorů. Zároveň budou zpětně kompatibilní s Opterony 6100, což má usnadnit klientům jejich výměnu.

AMD aktuálně rozšířilo stávající nabídku o tři dvanáctijádrové procesory Opteron 6100 s frekvencemi 1,8-2,5GHz. Opteron 6166 HE běží na 1,8GHz při spotřebě 65 wattů a jeho cena je stanovena na 873 dolarů (cca 17 500 Kč). Opteron 6180 SE pracuje na 2,5GHz při spotřebě 105 wattů a prodává se za 1 514 dolarů (cca 30 200 Kč).

Výrobce v této řadě uvedl také dva osmijádrové procesory - Opteron 6132 HE s frekvencí 2,2GHz (591 dolarů) a Opteron 6140 s frekvencí 2,6GHz (989 dolarů).

Intel nespí

Hlavní konkurent, společnost Intel, oznámil uvedení desetijádrového procesoru Xeon s kódovým označením Westmere-EX na první pololetí tohoto roku.

Nový Xeon bude nástupcem doposud nejrychlejšího procesoru Intel pro servery Nehalem-EX, který byl uveden na trh loni a nabízel až osmijádrové procesory. Výrobce zatím odmítl sdělit informace o frekvenci jader.

Procesory Westmere-EX jsou zacíleny na high-endové servery v datových centrech, na kterých běží databázové aplikace. Čip bude nasazen do serverů s až osmi sockety, přičemž každé fyzické jádro zvládne dvě vlákna. Celkově tedy bude možné dosáhnout zpracování 160 vláken současně.

Podobně jako u AMD bude nový čip zpětně kompatibilní se sockety pro existující čipy Nehalem-EX, což usnadní zákazníkům upgrade serverů. Dvousocketový systém bude podporovat až 2TB paměti.

Zdroj: IDG News Service
Foto: © James Thew - Fotolia.com

AMD i Intel oznámily data uvedení procesorů pro serveryKomentáře