Intel investuje do ultrabooků 300 milionů dolarů

Společnost Intel oznámila, že prostřednictvím fondu investuje 300 milionů dolarů do vývoje nových technologií pro ultrabooky – novou třídu notebooků, která mí konkurovat tabletům na trhu PC.

Intel investuje do ultrabooků 300 milionů dolarůIntel investuje 300 milionů dolarů do ultrabookůIntel Capital vytvořil fond, jehož prostřednictvím bude investovat do společností vyvíjejících hardwarové i softwarové technologie v oblastech jako jsou čidla, dotykové technologie, delší provoz na baterii, tenký design a vyšší úložná kapacita.

Hlavním cílem fondu, který bude investovat v horizontu příštích tří až čtyř let, je vytvořit cyklus inovace a systémových funkcí pro ultrabooky.

Intel představil koncept ultrabooků na veletrhu Computex. Ultrabooky nabídnou kombinaci výkonu a funkcí dnešních notebooků s funkcemi spojovanými s tablety. Mají být tenké, lehké, výkonné, cenově dostupné, a přitáhnout tak zpět pozornost spotřebitelů k počítačům od rostoucí popularity tabletů.

Notebooky a tablety mají rozdílné vlastnosti a ultrabooky jsou pokusem je harmonicky propojit, uvedl Greg Welch, ředitel segmentu mobilních platforem ve společnosti Intel. Dodal, že na ultrabooku budou lidé používat zároveň kurzor i dotykový displej, aniž by o tom přemýšleli.

Intel uvedl, že ultrabooky budou do budoucna podobné MacBooku Air od společnosti Apple. Prvním dostupným modelem bude Asus UX21 a další výrobci chystají své ultrabooky na druhé pololetí roku 2011.

Třífázová strategie Intelu v dalších letech

Strategie společnosti Intel pro realizaci této vize představuje tři základní fáze. První začíná letos v podobě procesorů Core druhé generace. Tato rodina produktů umožní podle Intelu vytvářet počítače, které budou tenčí než 21 mm a budou uživatelům dostupné za běžné ceny. Systémy postavené na těchto procesorech budou uvedeny na trh na podzim 2011.

Druhá fáze této iniciativy je spojena s novou generací procesorů Intel, které jsou zatím označovány jako Ivy Bridge a k dispozici by měly být v prvním pololetí roku 2012. Intel u notebooků postavených na těchto procesorech slibuje nižší spotřebu, lepší vizuální výkon, rychlejší odezvu i vyšší úroveň zabezpečení.

Třetím krokem pak jsou produkty Intelu naplánované pro rok 2013 a prozatím označované názvem Haswell. U nich se očekává významné snížení spotřeby na polovinu „termálního bodu“ dnešních mikroprocesorů.

Doporučujeme také ilustrační video, které ukazuje, jak si Intel ultrabooky představuje.

Zdroj: Intel, IDG News ServiceKomentáře