Intel dává integrovaným grafikám druhou šanci

Psal se rok 1995, když Intel dokončil vývoj prvního procesoru s integrovaným grafickým čipem. Na trh se však nikdy nedostal. O téměř patnáct let později to výrobce zkouší podruhé.pineviewJiž v roce 1995 testoval Intel trh s grafickými řešeními integrovanými přímo do procesoru. Tehdejší pokus se jmenoval Timma a byl to skutečně jen test - do prodeje se nakonec nikdy nedostal.

Avšak myšlenka na taková řešení v Intelu zůstala a zrovna teď je oprašována. Společnost chystá dva procesory, jeden na bázi Atomu jménem Pineview a druhý pro stolní počítače zvaný Clarkdale. Oba se vyznačují tím, že v sobě mají integrovaný grafický čip. Pokud to napodruhé Intelu skutečně vyjde, znamenalo by to podle analytiků začátek konce čipsetů s integrovanými grafikami od třetích stran.

Pineview a Clarkdale by se měly na trhu objevit v příštích šesti měsících. Výhodou Intelu je, že má tento design aspoň částečně prozkoumaný právě z vývoje procesoru Timma. V roce 1995 to byl skutečně radikální projekt, jenž měl znamenat revoluci v oblasti low-endových počítačů. Je třeba si uvědomit, že tehdy stály počítače v reálných cenách mnohem více než dnes.

Timma byla ale inovativní i z jiného důvodu. Kromě grafického čipu byl v procesoru integrován i paměťový řadič. Právě to bylo ale nakonec důvodem neúspěchu. Intel totiž tehdy, v době rychlého vývoje a řady křižovatek s nejistými rozhodnutími, vsadil na špatnou paměťovou technologii.

Řada výrobců, jako například Via Technologies, tehdy upřednostnila SDRAM (budoucí standard), ovšem v Intelu převládl příklon k Rambusu (RDRAM). Tyto čipy byly sice mnohem rychlejší, zároveň ale také dražší a energeticky náročnější.

Intel se domníval, že ceny RDRAM poklesnou. To se ale nikdy nestalo a přepracování paměťového řadiče na SDRAM bylo příliš složité. Timma tak skončila ještě dříve, než se narodila. Možná, že by část počítačového světa vypadala jinak, kdyby se na trh skutečně dostala.

To ale neznamená, že by Timma skončila v popelnici. Talentovaný tým, který se na jejím vývoji podílel, se přesunul na další projekty a uplatnil v nich své know-how, které nabyl právě s Timmou. Prvky tohoto nikdy nespatřeného procesoru tak nesou CPU jako Centrino nebo Pentium M.

Zdroj: IDG News Service

 Komentáře