Intel chce do mobilů a tabletů. Co nabízí nová platforma?

Počátkem května představil výrobce Intel novou platformu postavenou na známém procesoru Intel Atom. Co platforma Moorestown přináší a kdy se objeví v zařízeních?Americký telekomunikační gigant AT&T v už březnu oznámil tablet OpenPeak založený na této nové platforměPodle oznámení výrobce nabídne nová platforma vůči starším generacím Atomu podstatně nižší spotřebu elektrické energie. Celkově prý tyto čipy dokážou ve stavu nečinnosti nabídnout až 50x nižší spotřebu, při přehrávání audia je úspora více než 20-ti násobná a prohlížení internetového obsahu slibuje úsporu dvou až třínásobnou.

Zařízení postavená na této platformě tak budou moci zákazníkům nabídnout výdrž baterie v pohotovostním režimu až 10 dní, dva dny přehrávání audio záznamů a přibližně 4 až 5 hodin prohlížení internetu a sledování videa. Nová platforma pak navíc ještě přidává 1,5 až 3krát vyšší výkon, podporu přehrávání full HD videa a možnost nahrávání ve formátu 720p HD.

„Poté, co jsme na trh uvedli první generaci procesoru Intel Atom s více než 10násobným snížením termálního výkonu, jsme si vytkli za cíl dosáhnout 50násobné úspory spotřeby na úrovni platformy,“ říká Belli Kuttanna, hlavní architekt procesorů Intel Atom.

Do mobilů i tabletů

Intelu chce novou platformou  prorazit především na trh mobilů a tabletů, kde zatím vládne výrobce ARM, jehož procesory jsou ve většině dnešních chytrých telefonů a rychlým tempem míří také do tabletů.

Čip založený na procesoru od ARMu využívá i dnes asi nejznámější tablet Apple iPad. Podobně jsou na tom tablety Dellu a Lenova. Intel se podle ředitele Ultra Mobility Group Intelu, Pankaje Kedii, začal na využití svých čipů ve smartphonech a tabletech zaměřovat s rostoucím počtem zařízení umožňujících přístup k internetu. Vůči konkurenčnímu ARMu zdůrazňuje především lepší výkon spolu s delší výdrží baterie.

Nová platforma přinese čipy pro chytré telefony o frekvenci až 1,5 GHz a až 1,9 GHz pro tablety a další kapesní zařízení. Intel ale zatím nesdělil výrobce, kteří přinesou zařízení založená na této platformě. Nicméně, americký telekomunikační gigant  AT&T v už březnu oznámil tablet OpenPeak založený na této platformě. Zařízení o velikosti devíti palců by mělo disponovat sedmipalcovou dotykovou obrazovkou (viz obrázek) a šířkou přibližně 1,5 centimetru. Váha by se měla pohybovat okolo 500 gramů a AT&T zařízení slibuje v druhé polovině letošního roku. Tou dobou se podle Pankaje Kedii na trhu objeví i další zařízení.

Pro detailnější technické informace doporučujeme článek na našem sesterském webu Computerworld.

Zdroj: IDG News Service, Intel, ChannelWorldKomentáře