In-Stat: vývoj mobilních procesorů

Mobilní zařízení zažívají boom a podle analytické společnosti In-Stat vrostou prodeje procesorů do těchto zařízení do roku 2014 na 4 miliardy kusů.Podle analytiků bude téměř 75 % mobilních telefonů v roce 2014 pohánět více jádrový procesor a více jak ¾ budou vybaveny baseband modemem

Podle Jima McGregora, analytika In-Statu, dominují mobilním zařízením dvě architektury, které mezi sebou soupeří o trh e-čteček, tabletů a netbooků. Existují ovšem také další architektury vhodné pro mobilní SoC (systém na jednom čipu) jako je MIPS a SH. Postupně se klade větší důraz na operační systém a mobilní aplikace a jejiž nezáleží na konkrétní architektuře nebo instrukční sadě. Hraje se především na cenu a výkon.

Podle analytiků bude téměř 75 % mobilních telefonů v roce 2014 pohánět vícejádrový procesor a více jak tři  čtvrtiny budou vybaveny baseband modemem. Tablety představují pro mobilní procesory nejrychleji rostoucí segment a do roku 2014 porostou meziročně o 123,6 % (CAGR).

V mobilních procesorech budou v inovacích nadále vést smartphony, u kterých se dočkáme vícejádrových procesorů, integrovaných grafických čipů atd. Integrovaný baseband modem bude v následujících letech hlavním rozlišovacím prvkem mobilních telefonů.

Zdroj: In-Stat (říjen, 2010)Komentáře