IDC: Záplavy v Thajsku ovlivní dodávky a ceny počítačů

Nedostatek pevných disků na trhu se projeví především v příštím roce. Jaké lze očekávat reakce výrobců a celkové dopady na trh počítačů?

IDC: Záplavy v Thajsku ovlivní dodávky a ceny počítačůIDC: Záplavy v Thajsku ovlivní dodávky počítačů Foto: © suwanb - Fotolia.comAnalytici z IDC odhadují, že rozsáhlé záplavy v Thajsku budou mít přímý dopad na počítačový trh zejména v první polovině příštího roku.

Thajsko je totiž druhým největším vývozcem pevných disků hned po Číně. V první polovině letošního roku dodalo na trh až 45 % z celkového objemu pevných disků.

Pod vodou skončil více než tucet továren. Mezi zasažené výrobce patří klíčoví dodavatelé Western Digital a Seagate. Fungování továren, které nezaplavila voda, ohrožují časté výpadky dodávky elektřiny.  Výsledkem bude nedostatek pevných disků na trhu v následujících měsících.

Ve čtvrtém čtyrletí letošního roku by problémy mohly utlumit vytvořené skladové zásoby. Výpadek výroby se plně projeví až během první poloviny příštího roku. IDC odhaduje, že situace by se měla vrátit do normálu až ve druhé polovině roku 2012.

Očekává se, že do té doby budou přednostně pevnými disky zásobováni velcí výrobci počítačů, pro které je to příležitost zaútočit na pozice menších konkurenčních dodavatelů. Výrobci pevných disků se však nemohou zcela rozkmotřit ani s menšími odběrateli, kteří budou opět důležití po obnovení výrobní kapacity. Lze tak očekávat různé třenice.

Čas pro disky s menší kapacitou

Ceny počítačů poletí vzhůru s cenou nedostatkových pevných disků již na předvánočním trhu, uvádí IDC. Nejvíce zasaženy mají být levné počítače v čele s netbooky. Stabilizace cen pevných disků se očekává až v červnu 2012, kdy by se situace měla už obracet k lepšímu díky obnovení výrobní kapacity.

IDC odhaduje, že běžně pevný disk představuje sedm až deset procent z ceny počítače. Růst cen disků by výrobci a prodejci počítačů mohli kompenzovat instalací levnějších disků s nižší kapacitou. Později tak lze očekávat zájem spotřebitelů o rozšíření úložné kapacity.

Alternativou za nedostatkové pevné disky mohou být v některých případech i moderní SSD disky, jejichž podíl na trhu není zatím velký. Dosud proti nim hovořil poměr ceny ke kapacitě. S rostoucí cenou klasických disků však mohou v některých případech představovat zajímavé řešení zejména díky svému výkonu.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © suwanb - Fotolia.com

Komentáře