IDC: výsledky trhu mikroprocesorů za rok 2010 a poslední čtvrtletí

Trhu mikroprocesorů vládne již řadu let firma Intel. Jaké jsou výsledky pro rok 2010 a jak se podle analytiků promítne chyba v čipsetech pro Sandy Bridge?Světový prodej mikroprocesorů ve čtvrtém čtvrtletí 2010 neznamenal na trhu v podstatě žádné změny a počty prodaných kusů se, jak v porovnání s předchozím čtvrtletím, tak meziročně, lišily pouze minimálněSvětový prodej mikroprocesorů ve čtvrtém čtvrtletí 2010 neznamenal na trhu v podstatě žádné změny a počty prodaných kusů se, jak v porovnání s předchozím čtvrtletím, tak meziročně, lišily pouze minimálně. Ve výsledcích za celý rok se počet prodaných procesorů zvýšil o 17,1 %, přičemž zisky rostly o 26,7 % na 36,3 miliardy dolarů.

„Poslední čtvrtletní roku 2010 bylo velmi slabé a z hlediska sezónních výkyvů zcela abnormální,“ tvrdí Shane Rau z IDC.

I nadále roste počet prodaných mikroprocesorů pro mobilní platformy. Zatímco v roce 2009 tvořily mobilní procesory přibližně 50 % všech prodaných kusů, v roce 2010 je to již 54 %. Celkově si v roce 2010 nejvíce polepšily serverové procesory x86 (o 28,1 %) a již zmíněné mobilní procesory o 26,2 %.

AMD mírně ztrácí

Jedničkou ve výrobě mikročipů je Intel, který si v posledním čtvrtletí polepšil o 0,4 % na tržním podílu a patří mu celkem 80,8 % trhu. Největší konkurent, firma AMD, ve stejném období ztratila na tržním podílu 0,4 % a patří jí tak 18,9 % trhu. Podobné jsou výsledy za celý rok 2010, když Intelu získal 80,7 % (zisk 1,1 %) trhu a AMD  drží 19 % (ztráta 1,1 %). Malý podíl na světovém trhu má také výrobce VIA Technologies, celkem 0,3 %.

Intel drží prim na všech frontách. V segmentu procesorů pro mobilní platformy mu patří 86,1 % trhu, AMD 13,5 %. V kategorie PC server/workstation drží Intel dokonce 92,5 %. Ačkoli AMD 0,5 % tržního podílu ztratilo, i tak mu patří téměř třetina (27,6 %) prodaných procesorů v segmentu desktopových počítačů. Tržní podíly ve výsledcích za celý rok v podstatě reflektují čtvrté čtvrtletí a liší se pouze v desetinách procent.

Zaváhání Intelu AMD nepomůže

Nedávná chyba v čipsetech Intel pro procesory Sandy Bridge podle IDC tržní podíly příliš neovlivní. AMD sice díky tomu získalo drobnou šanci pro zlepšení, nicméně nový procesory označovaný jako „Llano“, který má být soupeřem Sandy Bridge, se díky výrobním problémům zpozdí a na trh nepřijde dříve, než v polovině letošního roku. AMD tak svou šanci z pohledu analytiků promeškalo.

Zdroj: IDC
Foto:
© James ThewKomentáře